Co zrobić z drzewem zagrażającym budynkowi?
Drzewa rosnące na działce zwykle uznaje się za bardzo pożyteczne. Stanowią one bowiem ozdobę danego terenu oraz chronią go przed nadmiernym nasłonecznieniem w lecie. Z drugiej jednak strony stare i chore okazy mogą stanowić pewne niebezpieczeństwo dla znajdujących się na danej posesji zabudowań. W takiej sytuacji pojawia się zazwyczaj pytani – czy można je wyciąć bez zezwolenia? Zobacz koniecznie, co na ten temat mówi obowiązujące prawo.
Wycinka drzew na prywatnej działce – ogólne zasady
Wszelkie kwestie związane z usuwaniem drzew z terenów działek i posesji zostały uregulowane w aktualnie obowiązującej Ustawie o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Zgodnie z wytycznymi zawartymi w art. 3 ust. 1 wspomnianego dokumentu wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu budynków jest możliwa dopiero po uzyskaniu stosownego zezwolenia. Akt ten wydaje się na wniosek albo posiadacza nieruchomości za zgodą jej właściciela, albo właściciela różnego rodzaju urządzeń służących do doprowadzania np. gazu albo energii elektrycznej (jeśli dana roślina zagraża bezpieczeństwu wspomnianego sprzętu). Jeżeli dany obiekt budowlany jest zarządzany przez spółdzielnię albo wspólnotę mieszkaniową, nie ma konieczności wyrażania zgody przez jego właściciela na staranie się o pozwolenie na wycięcie drzewa. Wniosek o zezwolenie można złożyć m.in. we właściwym urzędzie marszałkowskim, urzędzie gminy bądź miasta albo w starostwie powiatowym. Zgodę na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz albo prezydent danego miasta. W przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wspomnianymi kompetencjami dysponuje wojewódzki konserwator zabytków.
Przeczytaj również: Dlaczego warto powierzyć wycinkę drzew profesjonalistom?
Elementy wniosku o zezwolenie na ścięcie drzewa
Wniosek o pozwolenie na ścięcie drzewa musi składać się z kilku podstawowych elementów. Jak wskazują specjaliści zatrudnieni w takich firmach, jak Forest Brothers, w dokumencie należy umieścić m.in. takie informacje, jak:
imię, nazwisko oraz adres posiadacza i właściciela nieruchomości;
oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do zarządzania budynkiem;
nazwę gatunku, obwód pnia drzewa;
miejsce, przyczynę oraz termin planowanej wycinki;
projekt planu nasadzeń następczych.
Przed usunięciem drzewa zwykle wykonuje się jego szczegółowe oględziny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana