Co wybrać - pellet czy ekogroszek?
W dobie coraz większej świadomości na temat wpływu działalności ludzkiej na środowisko, wiele osób zaczyna poszukiwać nowoczesnych, wydajnych a jednocześnie bezpiecznych metod ogrzewania domu. Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie ekogroszku oraz pelletu zamiast tradycyjnego węgla. Czym charakteryzują się oba paliwa, które z nich lepiej sprawdzi się domu i czy warto się na nie zdecydować?
Pellet i ekogroszek – definicje
Mimo, że pellet i ekogroszek obecne są na polskim rynku od lat, wciąż wielu potencjalnych klientów niewiele wie na ich temat. Wyjaśniamy:
- Pellet to paliwo pod postacią granulatu, wytwarzane ze sprasowanych odpadów produkcji drewna, a więc między innymi trocin. Wielkość ziaren pelletu to od 6 do 8 mm. Jest to paliwo w pełni naturalne – popiół, który powstaje w wyniku jego spalania jest biodegradowalny i nie wymaga specjalnego przechowywania.
- Ekogroszek, podobnie jak pellet, ma postać ziaren o wielkości kilku milimetrów. Wykonuje się go jednak z pokruszonego, specjalnie wyselekcjonowanego węgla kamiennego o wysokie jakości. Charakterystyczne cechy ekogroszku to między innymi niska zawartość siarki oraz wody, a także stosunkowo wysoka kaloryczność.
Oba rodzaje paliwa spalane są w specjalnie do tego przystosowanych kotłach retortowych, wyposażonych w zasobnik oraz sterowany automatycznie podajnik. Wysokiej jakości urządzenia tego typu znajdziemy w ofercie firmy Polspaw.
Zarówno ekogroszek, jak i pellet mają swoje plusy i minusy – to, które z tych paliw wybierzemy zależy nie tylko od prostego rachunku ekonomicznego, ale też od naszych osobistych priorytetów. Kryteria, która należy wziąć pod uwagę przy wyborze to:
- Kaloryczność – czyli ilość energii, jaką możemy otrzymać spalając konkretną ilość paliwa. Pod tym względem ekogroszek wygrywa – jego minimalna kaloryczność to 24 MJ/kg, podczas gdy kaloryczność pelletu to od 18 do 20 MJ/kg.
- Ekonomiczność – w tej kwestii również ekogroszek jest rozwiązaniem bardziej korzystnym. Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze cena tego paliwa jest niższa - od około 600 do ponad 700 zł brutto za tonę w porównaniu do 800-900 złotych brutto za tonę pelletu. Po drugie – wyższa kaloryczność ekogroszku pozwala zmniejszyć zużycie. Innymi słowy – do ogrzania tego samego pomieszczenia potrzebujemy mniej ekogroszku niż pelletu.
- Ekologiczność – w tej kategorii zdecydowanie wygrywa pellet, którego spalanie nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Jak to możliwe? Mimo, że pellet zawiera w sobie węgiel, który jest uwalniany do atmosfery, to jest to ten sam węgiel, który został pobrany przez drzewa w celu fotosyntezy. Oznacza to, że bilans węglowy pozostaje niezmieniony, podczas gdy spalanie ekogroszku uwalnia do atmosfery węgiel, którego tam nie było. Niemniej warto zwrócić uwagę, że ekogroszek zawiera niewiele siarki, dlatego wciąż jest paliwem bardziej przyjaznym, niż zwykłe węgiel kamienny.
- Utylizacja – popiół z pelletu jest odpadem biodegradowalnym, który możemy np. wyrzucić na kompost. Inaczej jest w przypadku ekogroszku, który wymaga specjalnej utylizacji. Kolejny punkt dla pelletu.
- Przechowywanie – pod tym względem pellet również jest dużo bardziej przystępny, ponieważ pakowany jest on w wodoodporne worki, które chronią go przed zanieczyszczeniem. W przypadku ekogroszku dostawcy zazwyczaj przywożą go luzem, co powoduje, że może on chłonąć wilgoć – wpływa to na jego jakość.
Podsumowując – plusy i minusy obu paliw powodują, że wybór jednego z nich może być trudny. Jeśli zależy nam na czystym paliwie, zainwestujemy w pellet. Jeśli liczy się dla nas wydajność ogrzewania i oszczędność, ekogroszek powinien być naszym wyborem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana