Co warto wiedzieć o montażu klimatyzacji w mieszkaniu?

Z roku na rok coraz więcej właścicieli mieszkań decyduje się na montaż klimatyzacji. Powierzając to zadanie specjalistom, nie musimy samodzielnie dobierać mocy urządzenia oraz dokonywać jego instalacji. Jednak, aby klimatyzacja w mieszkaniu zapewniała nam odpowiedni komfort i spełniała nasze oczekiwania, dobrze jest mieć pojęcie na temat podstawowych kwestii związanych z tego typu systemami. W artykule piszemy, co warto wiedzieć na temat doboru i montażu klimatyzatora oraz niezbędnych formalności.
Dobór i montaż klimatyzacji
Gdy decyzja o montażu klimatyzacji w mieszkaniu została już podjęta, kolejnym krokiem jest wybór rodzaju i mocy klimatyzatora. Najlepiej jest poradzić się w tej sprawie profesjonalistów, których zatrudnimy do montażu instalacji. A na jakiej podstawie dobiera się odpowiednie urządzenie? Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
- Czy klimatyzacja ma obejmować jedno czy kilka pomieszczeń?
- Jaka jest powierzchnia klimatyzowanych pomieszczeń?
- Jaka jest powierzchnia przeszkleń w mieszkaniu?
Powyższe zagadnienia wyjaśniane są najczęściej w ramach tzw. wizji lokalnej, czyli wizyty specjalisty od montażu klimatyzacji w naszym mieszkaniu. Podczas oględzin fachowiec dokonuje niezbędnych pomiarów oraz proponuje sposób montażu i rodzaj potrzebnych urządzeń klimatyzacyjnych.
Jeśli chodzi o klimatyzatory stacjonarne (ścienne), możliwości są dwie:
- klimatyzator typu split: pozwala na schładzanie jednego pomieszczenia, system składa się z jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej umieszczanej na balkonie lub na elewacji budynku;
- klimatyzator typu multisplit: umożliwia klimatyzowanie kilku pomieszczeń jednocześnie, a system składa się z co najmniej dwóch jednostek wewnętrznych i agregatu zewnętrznego montowanego podobnie jak w klimatyzacji typu split.
Montaż urządzeń klimatyzacyjnych zawsze należy zlecać specjalistycznej firmie, która posiada stosowne uprawnienia. Samodzielny montaż jest bowiem niezgodny z prawem i skutkuje utratą gwarancji.
Formalności
Jako że przymocowanie jednostki zewnętrznej klimatyzacji na zewnętrznej ścianie budynku wiąże się z ingerencją w elewację bloku mieszkalnego, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na montaż od wspólnoty mieszkaniowej i zarządcy obiektu.
Dlaczego to ważne? Jak tłumaczy przedstawiciel firmy Ser-went: Instalacja agregatu zewnętrznego może wpływać negatywnie na stan elewacji, a tym samym pogorszyć ogólny stan nieruchomości. Niekiedy także głośna praca klimatyzatora przeszkadza sąsiadom, a nieodpowiednio odprowadzone skropliny mogą zalewać ich balkony. Sporym utrudnieniem jest również montaż klimatyzacji w budynkach zabytkowych, takich jak kamienice, które znajdują się pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków. W takich przypadkach, gdy umieszczenie agregatu zewnętrznego na elewacji jest niemożliwe, należy wybrać inny rodzaj systemu klimatyzacyjnego. Jedną z opcji jest umieszczenie jednostki zewnętrznej w oddzielnym pomieszczeniu – np. w piwnicy lub na poddaszu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Dmk Meble Kuchnie, Łazienki, Garderoby Na Wymiar
Meble - na zamówienie woj. pomorskie76-200 Słupsk, Poznańska 82