Co rozumieć pod pojęciem zbiornika bezodpływowego?
Zbiorniki bezodpływowe służą do odprowadzania ścieków i nazywane są popularnie szambami. Ich zawartość raz na jakiś czas trzeba opróżniać szambiarką. Urządzenie to wywozi nieczystości do specjalistycznej oczyszczalni ścieków. Czym się wyróżniają takie zbiorniki i jakie mają zalety?
Jak są zbudowane zbiorniki bezodpływowe?
Zbiorniki bezodpływowe powstają z laminatu poliestrowo-szklanego i mają formę walca o przestrzeni jednokomorowej. Wyposażone są zwykle we właz kontrolno-rewizyjny przy wlocie ścieków do źródła. Wentylację zbiornika realizuje się za pomocą otworu przy wlocie (w przypadku zamontowania konstrukcji poza terenem pieszo-jezdnym) oraz przykanalikiem doprowadzającym ścieki, piony oraz wywiewkę na dachu obiektu, z którego przepływają nieczystości. Właz kontrolno-rewizyjny umieszczony przy wlocie ścieków umożliwia łatwe wybieranie medium za pomocą węża wozu asenizacyjnego. Warto pamiętać, że takie zbiorniki montowane są w domkach jednorodzinnych bez dostępu do kanalizacji. W innych przypadkach zalecane są przydomowe oczyszczalnie ścieków – czyli bardziej rozbudowany system.
Przeczytaj również: Gdzie znajduje zastosowanie przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Do czego jeszcze sprawdzi się bezodpływowy zbiornik?
Zbiorniki bezodpływowe to również idealny magazyn na deszczówkę. Można w nich składować wodę z opadów, aby wykorzystywać ją do własnych celów i oszczędzać na zużywaniu cieczy dostarczanej przez wodociągi. Zapasy wody słodkiej powoli się kurczą, dlatego oszczędności w tym zakresie są bardzo ważne. Zbiornik bezodpływowy na deszczówkę umieszcza się na swojej działce. Jest to ekologiczna propozycja. Taką wodę można później zastosować jako użytkową, a nie pitną. Sprawdzi się do podlewania ogrodu oraz uzupełniania poziomu wody w ozdobnych oczkach. Takie produkty oferuje m.in. Zakład Przetwórstwa Tworzyw Ireneusza Krackie, który dba o wysoką jakość asortymentu.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zdecydować się na własną oczyszczalnie ścieków?
Gdzie kupić bezodpływowy zbiornik?
Bezodpływowe zbiorniki powinny pochodzić od renomowanych dystrybutorów, którzy oferują wyroby z laminatu poliestrowo-szklanego. Produkty te powstają w wyniku przesycenia tkaniny szklanej żywicą chemoutwardzalną, a następnie utwardzenia jej. W efekcie cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną, niewielkim ciężarem właściwym, odpornością na korozję, czynniki atmosferyczne oraz chemiczne. Mogą być używane przez wiele lat.
Przeczytaj również: Dlaczego oczyszczalnia z drenażem to idealne rozwiązanie dla domku letniskowego?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana