Co rozumieć pod pojęciem wartości opałowej węgla?

Zakup dobrej jakości węgla wymaga zwrócenia uwagi na kilka istotnych czynników. Tylko w ten sposób można uzyskać materiał opałowy, który będzie możliwie najbardziej wydajny. Obok wilgotności i zawartości popiołu, jednym z ważnych czynników jest wartość opałowa. Ale co w zasadzie oznacza to pojęcie? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej o wartości opałowej i o najważniejszych kryteriach wyboru dobrego węgla.
Wartość opałowa – co to takiego?
Wydajność węgla określa ilość ciepła, jaką można otrzymać z konkretnej dawki materiału opałowego. Ten czynnik stanowi właśnie wartość opałową, czasem zwaną również kalorycznością.
Podczas zakupu węgla trzeba uważać, aby nie pomylić wartości opałowej z ciepłem spalania. To drugie jest zwykle większe, przez co taka informacja na opakowaniu może być zachęcająca, podczas gdy wcale nie będzie się wiązała z wyższą wydajnością – podkreśla pracownik firmy WĘGLO SMYK. Ciepło spalania informuje o tym, ile energii będzie można odzyskać ze skroplonej pary wodnej, parametr ten różni się zatem od wartości opałowej, a może skutecznie wprowadzić w błąd.
Jakie są zalety wysokiej wartości opałowej?
Warto wybierać węgiel o wysokiej kaloryczności, bo wykorzystywanie go może przynieść wiele zalet. Po pierwsze, może to generować oszczędności. Niektórzy dają się skusić niższej cenie materiału opałowego, a później okazuje się, że zużywa się on zdecydowanie za szybko i ostatecznie trzeba dokupić kilka dodatkowych worków. Jest to efekt niskiej wartości opałowej. Tymczasem wysoka kaloryczność pozwala na uzyskanie dużych ilości energii ze stosunkowo niewielkiej dawki węgla. Mniejszy zapas tego surowca ułatwia też znalezienie na niego miejsca w kotłowni. To rozwiązanie jest wygodniejsze, bo nie wymaga aż tyle pracy – węgla nie będzie trzeba dokładać zbyt często, bo jego niewielkie ilości wystarczą na dłużej.
Na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu węgla?
Kaloryczność to bardzo ważny czynnik, jeśli chodzi o zakup węgla, bo wpływa na wydajność jego spalania, jednak są też inne kryteria, na które warto zwrócić uwagę. Przykładowo, jest to zawartość popiołu. Czynnik ten powinien być szczególnie istotny dla osób, dla których uciążliwe jest częste czyszczenie pieca. Innym ważnym parametrem dobrego węgla jest zawartość siarki. Im jest ona wyższa, tym bardziej szkodliwy dla środowiska jest dany materiał opałowy. Poza tym, może się przyczyniać nawet do korozji kotła. Przy wyborze węgla warto zatem zwracać uwagę na wymienione czynniki, tak aby kupić produkt jak najlepszej jakości. Czasem chęć oszczędzenia kończy się dodatkowymi wydatkami, a tego przecież każdy chciałby uniknąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Araneo Aleksander Brzeski
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie01-460 Warszawa, Górczewska 228 lok. 106
-
Szachmat Biuro Projektów Sebastian Matejko
Biura projektów woj. małopolskie30-716 Kraków, Przewóz 40a lok. 53
-
Garden Adam Kuracki
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. mazowieckie96-521 Nowy Brzozów 27