Artykuł sponsorowany

Co powinniśmy wiedzieć o współczynniku g okien?

Co powinniśmy wiedzieć o współczynniku g okien?

Okna posiadają wiele różnych właściwości, które wpływają na nich użyteczność. Określają je odpowiednie współczynniki. Pozwalają nam one zdecydować, które z dostępnych na rynku okien posiadają dla nas najlepsze parametry. Oprócz współczynnika przenikalności cieplnej U oraz współczynnika izolacyjności akustycznej Rw możemy stan okna określić na podstawie współczynnika g. Czym on jest i w czym będzie nam pomocny?

Współczynnik g okna w skrócie

Enigmatycznie określony współczynnik g to nic innego jak współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego (g). Jego wartość wyraża się w procentach i wyznacza się go na podstawie danych dwojakiego rodzaju: wartości bezpośredniej transmisji energii słonecznej oraz wartości wtórnego oddawania ciepła do wewnątrz. Współczynnik g daje nam zatem istotne informacje, gdyż mówi o tym, ile procent całkowitego promieniowania słonecznego przedostaje się przez szybę do środka pomieszczenia. Im większą wartość ma współczynnik g, wtedy możemy stwierdzić, że mamy do czynienia z większymi pasywnymi zyskami energetycznymi. Wówczas bowiem określone pomieszczenie bardziej się nagrzewa pod wpływem słońca, gdyż więcej energii cieplnej pozostaje w jego wnętrzu.

Okna nie na każdą pogodę

Jak się okazuje, utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieszkaniu czy domu stało się kluczowym zadaniem stawianym oknom. Właśnie dzięki poznaniu ich współczynnika g będzie to możliwe. Wysoka jego wartość z pewnością przyda się zimą, gdyż każdy wymaga wówczas maksymalnego nagrzewania naturalnym sposobem pomieszczeń użytkowych. Zdecydowanie bowiem można wtedy zaoszczędzić na ogrzewaniu, skoro okna zatrzymają dużą część promieniowania docierającego do powierzchni szyb. Jednak latem prowadzić to może do mniej pożądanego przegrzewania się wnętrza domu wskutek nasłonecznienia okien. Współczynniki przepuszczalności energii całkowitej g mogą być różne wskutek ich zabarwienia czy rodzaju powłoki na szybie, zatem powinnyśmy wybrać te dla nas najkorzystniejsze. Przy tym wymagania odnośnie okien w budynku pasywnym wskazują na pożądaną wartość omawianego współczynnika, gdy wynosi on ponad 50%.

Prośba o rozsądny wybór okna

Wartości współczynnika g dla szyb okiennych można znaleźć zwykle w katalogach producentów stolarki okiennej, a więc zwróćmy koniecznie na nie uwagę. Przy kupnie lepiej szukać okien, które mają niższe współczynniki przepuszczalności, żeby móc zapewnić odpowiednie warunki cieplne w domu. Zwłaszcza jego niska wartość przydatna jest w przypadku okna pasywnego. Na pewno możemy wtedy liczyć na ograniczenie strat cieplnych oraz na pozyskanie sporej ilości energii w sezonie zimowym. Ale wszystko zależy głównie od indywidualnych potrzeb i panujących w danym miejscu uwarunkowań, w tym też klimatycznych. Specjaliści zalecają kompromisy i posługiwanie się zdrowym rozsądkiem w wyborze właściwego rozwiązania. Wówczas może stworzymy w naszym domu odpowiedni mikroklimat, który jest podstawą naszej komfortowej egzystencji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy