Choroby grzybowe trawnika – ochrona i leczenie trawnika
Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne, jak koszenie czy nawożenie trawnika, pozwalają na utrzymanie jego estetycznego wyglądu. Z drugiej jednak strony zwiększają one ryzyko wystąpienia chorób trawnika, szczególnie tych wywoływanych przez grzyby. Sprawdźmy, jakie są najpopularniejsze choroby trawy i jak sobie z nimi radzić w przydomowych ogródkach.
Najpopularniejsze choroby trawnika
Zdiagnozowanie choroby trawnika nie zawsze jest prostym zadaniem. Żółknięcie czy brązowienie trawnika jest jasnym sygnałem, że coś jest nie tak. Zdarza się, że na naszym trawniku rozwija się więcej niż jedna choroba wywołana przez grzyby. Może to dodatkowo utrudniać rozpoznanie schorzenia i wybranie odpowiedniej metody leczenia. Na choroby narażona jest zarówno trawa z rolki, jak i tradycyjnie wysiewane trawniki. Poniżej znajdziecie krótki opis kilku najczęściej występujących schorzeń trawy.
Pleśń śniegowa na trawniku i jej zwalczanie
Pleśń śniegowa jest jedną z najgroźniejszych chorób trawnika. Występuje zwykle na wiosnę, jednak może zaatakować trawę również jesienią czy nawet latem. Charakterystycznym objawem pleśni śniegowej są brunatne plamy o średnicy mniej więcej 20 cm. Czasem plamy nachodzą na siebie, tworząc większe, nieregularne połacie martwej trawy. W godzinach porannych, gdy trawa jest nadal wilgotna, wokół uszkodzonych miejsc, można dostrzec biało różową grzybnię. Zwalczanie pleśni śniegowej nie należy do łatwych zadań. Często musimy dosiać trawę w zaatakowanych miejscach lub nawet zdecydować się na zakładanie trawnika od nowa.
W przypadku tej wywołanej przez grzyby choroby trawnika lepiej zapobiegać niż leczyć. Musimy zadbać o to, aby nie pozostawić zbyt wysokiego odrostu trawy na zimę. Szansę wystąpienia pleśni śniegowej na trawniku zwiększają także zalegające przez zimę opadłe liście oraz nadmierne deptanie przykrytego śniegiem trawnika.
Rizoktonioza traw
Rizoktonioza to choroba atakująca wszystkie mieszanki traw stosowane na trawnikach. Warunki sprzyjające rozwojowi tej choroby trawnika to wysoka temperatura połączona z dużą wilgotnością. Objawem są smugi, pierścienie lub plamy, które mogą mieć od kilku centymetrów do nawet metra. Plamy mają brunatny kolor, a ich krawędzie nasiąknięte są wodą. Częściowa regeneracja trawy może nastąpić samoistnie, po zmianie warunków pogodowych. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rizoktoniozy należy zadbać o dostarczenie trawie odpowiedniej ilości fosforu i potasu.
Rdza źdźbłowa
Za tak zwaną rdzę źdźbłową odpowiadają grzyby z rodzaju Puccinia i Uromyces. Objawem są występujące na źdźbłach trawy plamki w kolorze pomarańczowym, brązowym lub żółtym. Choroba ta jest problemem przy trawnikach wysoko koszonych. Plamy nie będą widoczne na krótko skoszonej trawie. A warunkami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby są brak azotu oraz chłodna i pozbawiona opadów pogoda jesienią.
Jak chronić trawnik przed chorobami?
Choroby grzybowe trawnika atakują najczęściej wtedy, gdy rośliny są w wyraźnie osłabionej kondycji. Powodem niskiej odporności traw są często błędy w pielęgnacji. Najlepszym sposobem na ochronę trawnika przed chorobami jest więc odpowiednia pielęgnacja i zadbanie o wszystkie potrzeby roślin. Kluczowe są dobrze dobrane nawozy do trawy, regularne i równomierne podlewanie i dopasowana do naszego trawnika wysokość koszenia. Ważne jest również regularne usuwanie starej, obumarłej darni, która jest siedliskiem wielu grzybów. Zadbany, dobrze odżywiony i gęsty trawnik będzie w stanie samodzielnie oprzeć się większości najpopularniejszych chorób.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: schulzie
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana