Charakterystyka szkła lacobel
Lacobel to szkło dekoracyjne, które zdobyło serca wielu miłośników stylowych aranżacji wnętrz na całym świecie. Praktyczne i estetyczne walory szklanych paneli ozdobnych doceniają także Polacy. Na rozwiązanie to decyduje się coraz więcej właścicieli domów i mieszkań. Jak powstaje szkło lacobel? W jakich pomieszczeniach znajduje swoje zastosowanie i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?
Szkło lacobel, czyli materiał wykończeniowy na miarę czasów
Szkło lacobel łączy w sobie walory estetyczne z funkcjonalnością i – co ważne – możliwością personalizacji. W dzisiejszych czasach w aranżacjach oprócz estetyki i wymiaru praktycznego materiałów wykończeniowych liczy się możliwość nadania im indywidualnego rysu. W branży wnętrzarskiej podobnie jak w modzie kładziony jest duży nacisk na własny styl. A tafle ze szkła lacobel pozwalają na realizację wielu różnych projektów. Dlatego sięga po nie tak wiele osób.
Czym jest i jak powstaje szkło lacobel?
Tradycyjne gotowe panele lacobel występują w 34 kolorach. Szkła tego typu nie można hartować, ale – co ważne – można taki lacobel stworzyć – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Centrum Obróbki Szkła
I dodaje – Nasza firma oferuje wykonanie paneli hartowanych i lakierowanych – do wyboru klienci mają prawie 800 różnych kolorów z palety NCS lub RAL.
Takie panele mogą zostać stworzone ze szkła typu optiwhite, antisol lub float, które może zostać poddane hartowaniu oraz innym zabiegom pozwalającym uzyskać oczekiwany efekt. Podobnie jest w przypadku grubości materiału oraz jego właściwości – dobierane są zgodnie z wymaganiami każdego projektu. Przed obróbką szkło jest odpowiednio docinane. Istnieje możliwość zarówno montażu pojedynczych tafli o określonych wymiarach, jak i połączenia kilku paneli w jedną całość. Można również wybrać typ wykończenia szkła – połyskujące, matowe albo mleczne.
Panele szklane z grafiką
Na rynku dostępne są także panele szklane z ozdobną grafiką. Powstają one przy zastosowaniu różnych technik wytwarzania oraz różnych metod jej nanoszenia. Nowoczesna technologia sprawia, że kwestia wzoru na szkle pozostaje jedynie w gestii klientów firm specjalizujących się w dostarczaniu tego typu materiałów wykończeniowych.
Nasz rozmówca potwierdza – Obecnie jesteśmy w stanie stworzyć każdy wzór.
Warto także znać inne popularne rozwiązanie, jakim jest montaż bezbarwnego szkła hartowanego w sposób punktowy. Instalacja takiej tafli ma na celu ochronę koloru ściany, tapety dekoracyjnej lub fototapety przed zabrudzeniami oraz ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi.
Zastosowanie szkła lacobel i paneli z grafiką
Oba te materiały doskonale sprawdzają się w kuchniach i łazienkach. Zamontowane pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami kuchennymi lub na ścianach w toalecie czy pokoju kąpielowym stanowią bardzo praktyczną alternatywę dla płytek ceramicznych. W przeciwieństwie do nich nie posiadają łączeń fugowych. W praktyce oznacza to, że pozwalają na łatwe utrzymanie tych narażonych na zabrudzenia i uszkodzenia powierzchni w czystości. Ponadto brak widocznych łączeń znacznie wpływa na ich estetykę. Szkło lacobel – niezależnie od wybranego koloru – bardzo dobrze się prezentuje, podobnie jak szkło z grafiką. A jako że grafika i naniesiona barwa znajdują się po wewnętrznej stronie tafli ryzyko, że wypłowieją z czasem, zostaje wyeliminowane.
Dodatkowo panele szklane coraz częściej można spotkać w na frontach mebli. Tym razem nie tylko w kuchni i łazience. Estetyczna kolorowa tafla lacobel lub panel z grafiką oprócz tych pomieszczeń zdobi też drzwi szaf w salonach. Wreszcie takie rozwiązania sprawdzić się mogą na ścianach w przedpokojach i korytarzach, w których funkcje praktyczne i estetyczne pełnią nie mniejszą rolę. Wnętrza te po wejściu do domu czy mieszkania są widoczne jako pierwsze, dobrze więc, aby cieszyły oczy zarówno domowników, jak i gości. Poza tym przechowujemy w nich różne rzeczy takie jak rowery oraz zdejmujemy obuwie, które szczególnie jesienną i zimową porą może pozostawiać nieestetyczne ślady.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana