Charakterystyka systemów fasadowych

Energooszczędne budownictwo staje się powoli standardem, gdyż pozwala znacząco ograniczyć koszty zużycia energii. Nowoczesne rozwiązania technologiczne wprowadza się nie tylko na początkowym etapie budynków, ale także modyfikuje istniejące już elementy architektoniczne. Jednym ze sposobów na zwiększenie wydajności energetycznej są systemy fasadowe. Czym są i na jakie rodzaje się dzielą?
Systemy fasadowe – co to?
Zapobieganie stratom ciepła z budynku ma istotne znaczenie dla środowiska naturalnego oraz pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. Systemy fasadowe to instalacje, które montuje się na zewnętrznych elementach architektury obiektu. Tworzą one termoizolację, która chroni przed utratą ciepła, utrzymując optymalną temperaturę wewnątrz budynku. – Źle wykonane ocieplenie elewacyjne może sprawić, że obiekt musi być stale dogrzewany, aby utrzymać stałą temperaturę – mówi specjalista z firmy Specjall. – Ma to później odzwierciedlenie w kosztach eksploatacji budynków, gdyż trzeba więcej zapłacić za zużycie energii i paliw grzewczych – dodaje. Systemy fasadowe mogą stanowić uzupełnienie ocieplenia budynku, poprawiając termoizolację całego obiektu.
Rodzaje systemów fasadowych
Wprawdzie systemy fasadowe nie są nowości na rynku, to do tej pory stosowane były głównie w odniesieniu do dużych obiektów publicznych i komercyjnych. Coraz bardziej zwiększa się świadomość konieczności ograniczenia zużycia energii i stosowania rozwiązań energooszczędnych, dlatego systemy fasadowe instaluje się również w domach prywatnych. Termoizolacje dobiera się do parametrów budynku i jego założeń architektonicznych, dlatego wśród dostępnych wariantów wyróżnia się następujące rodzaje.
- Systemy fasadowe szklane – instalacja ta składa się z dużych przeszkleń montowanych na ścianach i dachach. Ten wariant spotyka się przede wszystkim
w dużych obiektach, takich jak banki, biurowce czy galerie handlowe. - Systemy fasadowe aluminiowe – szyby montowane są na profilach aluminiowych, tworząc przeszklone powierzchnie, zapobiegające stratom ciepła oraz absorbujące ciepło z promieni słonecznych.
- Żaluzje fasadowe – stosuje się je w miejscach dużych przeszkleń, aby ograniczyć promieniowanie słoneczne. Dodatkowo pływają korzystnie na architekturę budynku, zwiększając komfort korzystania z pomieszczeń w słoneczne dni.
- Systemy fasadowe z blachy – do ścian budynku montuje się płyty stalowe, które nie tylko ograniczają straty ciepła, ale także zapewniają izolację akustyczną budynku.
Systemy fasadowe można także montować wewnątrz obiektów, poprawiając termoizolację poszczególnych pomieszczeń, jednocześnie je wyciszając. Ze względy na szeroki wybór rozwiązań, instalacje takie można dopasować do konkretnych potrzeb architektonicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Izolacja Pianką Pur Dawid Nowosielski
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja woj. lubelskie21-560 Międzyrzec Podlaski, Jelnicka 4 lok. 40
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Bortex Wytwarzanie Artykułów z Tworzyw Sztucznych
Parapety woj. śląskie43-300 Bielsko-Biała, Legionów 63