Artykuł sponsorowany

Charakterystyka paneli sufitowych

Charakterystyka paneli sufitowych
Podwieszane sufity to rozwiązanie stosowane przede wszystkim w lokalach użytkowych. Używa się ich między innymi do ukrycia instalacji umieszczonych pod właściwym sufitem pomieszczenia, a także w celu obniżenia sufitu, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej proporcjonalne. Na rynku dostępne są różnorodne materiały i technologie do wykonania sufitu podwieszanego – najpopularniejsze z nich to płyty gipsowo-kartonowe.

Dwa rodzaje sufitów podwieszanych

Podwieszane sufity z płyt G-K wykonywane są zwykle na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest montaż wielkich paneli do odpowiedniej konstrukcji z profili metalowych zawieszonych pod sufitem. Panele po zamontowaniu stykają się ze sobą, tworząc wielką, monolityczną powierzchnię, która skutecznie imituje prawdziwy sufit. Tak wykonany sufit stanowi bardzo skuteczną izolację akustyczną, ogranicza dźwięki dobiegające z wyższego piętra. Drugą metodą jest system kasetonowy.
Płyty są w tym przypadku dużo mniejsze i nie montuje się ich na stałe do konstrukcji profili – mówi przedstawiciel firmy   Rigips. – Wystarczy ułożyć je w odpowiednich miejscach. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że taki sufit można bardzo łatwo zdemontować, np. w celu dostania się do znajdujących się nad nim instalacji.

Zalety sufitów podwieszanych z płyt

Płyty gipsowo-kartonowe to najchętniej wybierane rozwiązanie z kategorii sufitów podwieszanych. Jest to zasługą ich licznych zalet, do których należą między innymi:
  • prostota montażu – wykonanie sufitu podwieszanego z paneli lub płyt nie wymaga bardzo dużo czasu ani specjalnego wysiłku. Szczególnie pozytywnie w tej kwestii wypadają sufity kasetonowe, których płyty nie są montowane na stałe;
  • uniwersalność – płyty gipsowo-kartonowe od dawna wykorzystywane są do wykonywania sufitów podwieszanych w biurach oraz lokalach użytkowych, jednak można ich z powodzeniem użyć również w mieszkaniach. Mogą być one montowane nawet w kuchniach i łazienkach, o ile posiadają podwyższoną odporność na wysoką wilgotność;
  • walory estetyczne – montaż sufitu podwieszanego pozwala bardzo korzystnie wpłynąć na estetykę wnętrza. Z jednej strony możemy przy jego pomocy ukryć instalacje biegnące pod właściwym sufitem, np. przewody elektryczne czy przewody klimatyzacji. Z drugiej strony obniżenie sufitu może sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej proporcjonalne i optycznie bardziej przestronne niż w rzeczywistości. Warto wiedzieć, że powierzchnia sufitu nie musi być pozioma – możliwe jest stworzenie z płyt G-K sufitu z wcięciami, łukami, podcieniami etc., co dodatkowo poprawia estetykę wnętrza;
  • bezpieczeństwo – płyty sufitowe gipsowo-kartonowe to materiał całkowicie nieszkodliwy dla ludzkiego zdrowia, nie powoduje uczuleń. Dodatkowo pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo pożarowe obiektu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy