Materiał Partnera

Charakterystyka nagrobków z granitu

Charakterystyka nagrobków z granitu
Granit to jeden z najpopularniejszych materiałów na wykonanie nagrobka. Nie dzieje się tak bez powodu – jego zalety sprawiają, że jest to materiał o najlepszym stosunku jakości do ceny. Co takiego ma w sobie granit, że jest tak często wybierany? Jakie są jego zalety i czy ma jakieś wady? Na te i inne pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.

Estetyka

Granit to skała naturalna, która występuje praktycznie w każdym kraju i na każdym kontynencie – dlatego też jest bardzo łatwy w pozyskaniu. Oczywiście w różnych rejonach występują różne jego rodzaje, dzięki czemu ich wybór jest bardzo duży, zarówno pod względem koloru jak i wzoru. Istnieją nawet gatunki charakterystyczne dla danego złoża, jak na przykład polskie granity Karkonoski (czarno-biało-różowy) czy Strzeliński (o biało-szaro-czarnym zabarwieniu). Fakt, że granit jest materiałem naturalnym sprawia, że nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych wzorów, ponieważ każdy z nich ma inną strukturę, rysunek i odcień – nawet w obrębie tego samego złoża. Dlatego też każdy nagrobek granitowy jest inny, nawet jeśli na pierwszy rzut oka są do siebie podobne (trzeba też wziąć pod uwagę późniejszą obróbkę i szlifowanie). Jednocześnie wzór i kolorystyka granitu pozwala na bardzo łatwe dobranie do nich dodatków typu znicze, wazony i inne. Nagrobek z granitu można dziś zamówić praktycznie w każdym zakładzie kamieniarskim czy pogrzebowym, takim jak na przykład zakład Anubis.

Łatwość w czyszczeniu

Wypolerowane nagrobki z granitu ma bardzo gładką, wręcz błyszczącą powierzchnię i nie nasiąka wodą ani innymi cieczami. Dzięki temu jest najłatwiejszy w czyszczeniu ze wszystkich rodzajów nagrobków – czyści się go nieporównywalnie łatwiej i szybciej od nagrobków chropowatych i tych z lastriko, a efekt jest o wiele lepszy i dłużej się trzyma. Na dobrą sprawę można go myć nawet za pomocą jedynie miękkiej gąbki i ciepłej wody z dodatkiem płyny do naczyń, choć oczywiście użycie środków przeznaczonych do czyszczenia granitu jeszcze bardziej zwiększy ich trwałość. Wypolerowany granit jest odporny na działanie zarówno kwasów jak i substancji zasadowych, zatem nie musimy się obawiać, że w wyniku długotrwałego wystawienia na deszcze się odbarwi.

Trwałość granitu

Granit, spośród wszystkich materiałów używanych do produkcji nagrobków, ma największą wytrzymałość. Jak już było wspomniane, jest całkowicie odporny na warunki pogodowe i na substancje, ale jest również bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. W uszkodzenie granitu własnymi siłami trzeba włożyć naprawdę sporo wysiłku. Granit nie pęka także pod wpływem bardzo niskich ani bardzo wysokich temperatur. Pomimo tak dużej trwałości, wyspecjalizowane zakłady mają narzędzia i możliwości ku temu, by granit w miarę łatwo obrabiać, kształtować i szlifować. Z wymienionych wyżej powodów granit jest najczęściej wybieraną skałą na nagrobki.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy