Materiał Partnera

Charakterystyka domów energooszczędnych

Charakterystyka domów energooszczędnych
Podczas wybierania projektu domu dobrze jest zwrócić uwagę na koszty, które będą wynikały z jego eksploatacji, w tym przede wszystkim z jego ogrzewania. Dobrym pomysłem jest wybór projektu domu energooszczędnego. Przedstawiamy charakterystykę domów energooszczędnych. Unikajcie strat ciepła Duże znaczenie dla kosztów eksploatacji domu mają straty ciepła. Spowodowane są one jego przenikaniem przez przegrody zewnętrzne, a więc okna, ściany, drzwi i podłogę, oraz otwieraniem drzwi wejściowych. Ich powodem mogą być także różnego rodzaju nieszczelności
- Ciepło wydatkowane jest na podgrzewanie powietrza, które napływa do domu w wyniku działania wentylacji. Dlatego, jeśli chcemy zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło, to koniecznie musimy zminimalizować jego straty. Są na to konkretne sposoby – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący firmę STOLHAUS.
Cechy domu energooszczędnego Aby dom mógł być energooszczędny, musi spełniać odpowiednie kryteria, związane z czynnikami odpowiedzialnymi za straty ciepła. Dom energooszczędny powinien cechować się:
  • Niewielką powierzchnią – im większy dom, tym większe są straty ciepła, które w dużym stopniu zależą od powierzchni przegród, przez które ciepło przenika. Jeśli zależy nam na niskich kosztach ogrzewania, nie powinniśmy decydować się na dom o dużej powierzchni.
  • Odpowiednim kształtem – najbardziej energooszczędne domy zbudowane są na planie prostokąta z prostym, jednospadowym lub dwuspadowym dachem, bez lukarn i wykuszy, ponieważ do strat ciepła dochodzi w narożnikach i wszelkich załamaniach przegród. Dom o prostej bryle jest też tańszy w budowie. Warto decydować się na domy piętrowe z użytkowym poddaszem, ponieważ w ich przypadku powierzchnia dachu jest mniejsza (przez dach ucieka znaczna ilość ciepła), niż w domach parterowych.
  • Odpowiednio dobranymi oknami – w domu energooszczędnym nie ma miejsca na przeszklenia od podłogi do sufitu w tych pomieszczeniach, w których potrzebna jest komfortowa temperatura. Dużych okien nie wolno wstawiać szczególnie w pomieszczeniach, w których wychodzić będą one na północ.
  • Przemyślanym układem pomieszczeń – powinny być zaplanowane w ten sposób, by od północy znajdowały się tylko pomieszczenia o funkcji pomocniczej, takie jak schowek, garderoba, czy garaż. W domach energooszczędnych okna w tego typu pomieszczeniach mogą być mniejsze, niż pozostałe lub całkowicie wyeliminowane (może to znacznie ograniczyć straty ciepła).
  • Brakiem mostków termicznych – przez nie dochodzi do znacznych strat ciepła, ponieważ są to miejsca zaizolowane gorzej, niż reszta przegród budowlanych. Mostki występują zwykle na połączeniu płyt balkonowych ze stropem, w wieńcach, nadprożach, a także w ościeżach otworów okiennych i drzwiowych, dlatego wszystkie te miejsca wymagają starannego ocieplenia.
  • Dobrą wentylacją – konieczne jest zastąpienie wentylacji grawitacyjnej urządzeniem do odzysku strat ciepła z wyziewanego powietrza (rekuperator). To rozwiązanie ma duży wpływ na ograniczenie wydatków związanych z ogrzewaniem domu.
Warto też pamiętać, że energooszczędny dom wymaga odpowiednich materiałów budowlanych, w tym przede wszystkim zastosowania grubej warstwy izolacji termicznej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy