Materiał Partnera

Centralne ogrzewanie domu – przegląd dostępnych metod

Centralne ogrzewanie domu – przegląd dostępnych metod

Budując dom, trzeba zastanowić się, jaki sposób ogrzewania wybrać. Decyzja będzie miała duży wpływ nie tylko na przyszły komfort mieszkańców, ale także na koszty eksploatacyjne. Obecnie wiele osób stawia na centralne ogrzewanie domu. Na rynku istnieje wiele rozwiązań z tego zakresu. Wykorzystuje się zarówno tradycyjne, jak i alternatywne źródła energii cieplnej. Jaką metodę ogrzewania najlepiej wybrać?

Jakie można wyróżnić tradycyjne źródła energii cieplnej?

W starym budownictwie wciąż królują kotły węglowe, to jednak bardzo szkodliwe dla środowiska systemy grzewcze. Choć węgiel wciąż zalicza się do najtańszych surowców, w nowym budownictwie odchodzi się od pieców, które go wykorzystują. Jedną z nowszych, ale wciąż tradycyjnych metod grzewczych jest kocioł na granulat drzewny. Inwestycja nie jest droga, jednak same koszty użytkowania mogą być bardzo wysokie. Poza tym pellet zapewnia stosunkowo niski komfort cieplny. Zaletą jest ekologiczność rozwiązania.

Kolejny system centralnego ogrzewania wiąże się z użytkowaniem kotła gazowego. Również nie jest to ekologiczne źródło energii cieplnej, na dodatek sama eksploatacja jest bardzo kosztowna. Inne sposoby tradycyjnego ogrzewania domu to np.:

  • kotły na gaz płynny (niski komfort cieplny i szkodliwość dla środowiska),
  • kotły na olej opałowy (wysokie koszty eksploatacji),
  • kominki (stosowane uzupełniająco),
  • ogrzewanie elektryczne (wysokie koszty eksploatacji, duży komfort grzewczy).

Jakie można wyróżnić nowoczesne instalacje grzewcze?

Nowoczesne metody centralnego ogrzewania zapewniają niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne oraz wysoki poziom komfortu cieplnego. Zalicza się do nich przede wszystkim pompy ciepła gruntowe i powietrzne. Pierwsze wymienione urządzenie używa energię pochodzącą z ziemi. Do pracy potrzebuje niewielkiej ilości energii elektrycznej. Nie produkuje spalin i nie szkodzi środowisku, a poza tym jest samoobsługowe. Z łatwością można zamontować je w każdym domu.

Pompa powietrzna ma wysokie parametry ekologiczne oraz wysoką wydajność. Energię, jak sama nazwa wskazuje, pobiera się z powietrza. Montaż tego urządzenia jest znacznie łatwiejszy, ale wszystkie inne parametry i korzyści są bardzo podobne jak w przypadku pompy gruntowej. W budowie kotłowni działającej w ramach centralnego ogrzewania pomoże firma Kamar, która w branży działa od 1999 roku. Warto jej zaufać ze względu na duże doświadczenie.

Budując dom, warto zastanowić się nad inwestycją w nowoczesne metody ogrzewania. Przyniosą one przede wszystkim większy komfort grzewczy i niższe koszty eksploatacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy