Artykuł sponsorowany

Cechy stropów keramzytowych

Cechy stropów keramzytowych

Zastosowanie keramzytu do produkcji stropów i stropodachów jest nowatorskim rozwiązaniem w budownictwie. Keramzyt ma cechy, które sprawiają, że doskonale nadaje się do wykorzystania w tego typu elementach konstrukcyjnych. Przede wszystkim wykazuje duże zdolności izolacyjne, dzięki czemu ciepło nie wydostaje się przez dach budynku. Co jeszcze sprawia, że keramzyt jest chętnie stosowany na stropy? Wyjaśniamy.

Głównym powodem, dla którego stosuje się keramzyt w budownictwie, są jego zdolności izolacyjne. Ten materiał zabezpiecza wnętrze przed ucieczką energii cieplnej, wycisza je oraz nie przepuszcza wilgoci. To sprawia, że idealnie nadaje się do zastosowania w różnego typu elementach konstrukcyjnych budynków. Można go stosować na stropy i stropodachy, sklepienia czy podłogi na gruncie. Jest również wykorzystywany na sufity w piwnicach, aby odizolować je od reszty budynku.

Co to jest keramzyt?

Na popularność keramzytu wpływają jego cechy. Eksperci z Wytwórni Materiałów Budowlanych Tele-Strop-System wyjaśniają, że jest to lekkie kruszywo budowlane, które wypala się z gliny ilastej w wysokiej temperaturze. W procesie tym uzyskuje się kruszywo w formie zbliżonej do kulek. Kuleczki są porowate w środku, a na ich zewnętrznej warstwie, w wyniku działania wysokiej temperatury, powstaje powłoka ceramiczna.

Keramzyt jest niepalny, obojętny chemicznie, obojętny na działanie wody, pleśni i grzybów. To właśnie te cechy sprawiają, że można go wykorzystać do wielu zastosowań budowlanych. Stosuje się go do produkcji lekkiego betonu, zapraw, wyrobu pustaków ściennych i stropowych. 

Najbardziej doceniane są jego właściwości izolacyjne i drenażowe, dlatego jest składnikiem wielu rozwiązań stosowanych w budownictwie mieszkaniowym.

Strop z keramzytu – czy warto?

Keramzyt może być używany przy budowie nowych stropów oraz do remontowania starych. Wiele osób zastanawia się czy zdecydować się na strop z keramzytu w swoim domu. Liczne argumenty przemawiają za tym, że jest to skuteczne rozwiązanie. 

Przede wszystkim wykonanie takiego stropu jest stosunkowo szybkie i nieproblematyczne. Keramzyt jest lekki, dlatego bez trudu można go dostarczyć nawet na najwyższa kondygnację. Jego niska masa jest także korzystna ze względu na małe obciążenie stropu. Keramzyt może być dostarczany w formie pustaków i kształtek, z których konstruuje się gotowy element konstrukcyjny. 

Stropy keramzytowe doskonale izolują cieplnie i akustycznie. W połączeniu z innymi materiałami budowlanymi, takimi jak beton czy żelbet, keramzyt pozwala na wykonanie niezwykle trwałych
i odpornych na warunki zewnętrzne konstrukcji, które będą służyć przez długie lata.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy