Artykuł sponsorowany

Cechy dobrych worków na gruz

Cechy dobrych worków na gruz

Podczas remontu powstaje dużo gruzu i innych odpadów budowlanych, które powinny być umieszczane w specjalnych kontenerach lub workach. Musi on być wywieziony legalnie i zgodnie z przepisami prawa. W workach na gruz można przechowywać takie odpady budowlane, jak resztki kamienia, cegieł, czy odłamki płyt gipsowo-kartonowych. Podpowiadamy, jakie cechy powinny spełniać dobre worki na gruz.

Materiał wykonania worków na gruz

Materiał wykonania jest tutaj bardzo ważny, to właśnie on decyduje o tym, jak wytrzymały i odporny na uszkodzenia jest worek na gruz. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów, tj.:

  • polipropylen, z którego produkowane są worki brezentowe (inaczej nazywane big bag) cechujące się dużą wytrzymałością i trwałością.

Można w nich umieszczać gruz budowlany oraz odpadki z innych materiałów wykończeniowych. Mają one pojemność od 1 do 2 ton! Są bardzo wytrzymałe, dlatego są najlepszym wyborem na odpady poremontowe – zauważa specjalista z firmy Zuzper Recykling oferującej wywóz odpadów zmieszanych pobudowlanych oraz wywóz gruzu.

Worki te dzielą się na polipropylenowe powlekane oraz niepowlekane. Te pierwsze idealnie sprawdzą się przy materiałach pylących. Chronią dodatkowo odpady przed wilgocią. Natomiast worki polipropylenowe niepowlekane mogą służyć dodatkowo do przechowywana żywności.

  • grubsza folia również sprawdza się do przechowywania gruzu, z uwagi na to, że cechuje się wysoką odpornością na rozciąganie i rozrywanie, jednak jest ona mniej trwała, niż worki polipropylenowe. Dlatego, jeżeli używamy grubszej folii, zwracajmy uwagę, aby nie przeładować worka, gdyż może ulec zniszczeniu.

Przy wyborze worka zwróćmy uwagę na to, jak dużo gruzu będziemy chcieli magazynować, gdyż do worków polipropylenowych zmieści się nawet trzykrotnie więcej odpadów niż do worków foliowych.

Worki na gruz jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

Worki jednorazowe, jak możemy się domyślać, są cieńsze, a przez to także mniej wytrzymałe. Często dostępne są w niższej cenie. Sprawdzą się w sytuacji, gdy sami przeprowadzamy mały remont lub niewielkie prace porządkowe. Natomiast worki na gruz wielokrotnego użytku  polecane są szczególnie fachowcom, pracującym na budowie, wykonującym prace remontowe łącznie z uprzątnięciem stanowiska pracy z gruzu. Są one grubsze od worków jednorazowych i przez to bardziej wytrzymałe oraz odporne na uszkodzenia. W porównaniu do worków jednorazowych trzeba zapłacić za nie nieco więcej.

Pamiętajmy, że worki na gruz to rozwiązanie proponowane przez wiele firm, oferujących wywożenie gruzu. Są one dostarczane do klienta, a po zapełnieniu, odbierane są przez firmę, a gruz – utylizowany. Bardzo ważne, aby gruz i inne odpady poremontowe nie zalegały na placu budowy czy działce, bo może to stwarzać zagrożenie dla środowiska.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy