Materiał Partnera

Cechy dobrych nasion paszowych

Cechy dobrych nasion paszowych
Cechy dobrych nasion paszowych W klasyfikacji pasz dla zwierząt hodowlanych ziarna zbóż, nasiona roślin motylkowych, otręby oraz śruty poekstrakcyjne zaliczane są do kategorii treściwych, a więc bardzo energetycznych i charakteryzujących się dużą zawartością białka oraz skrobi. Właściwie skomponowana mieszanka paszowa wpływa na zdrowie i wydajność produkcyjną hodowli, a poszczególne składniki stosuje się dla uzyskania rozmaitych efektów.

Właściwości i pochodzenie pasz roślinnych

Składniki roślinne odgrywają olbrzymią rolę w żywieniu zwierząt hodowlanych. W zależności od typu hodowli, sięga się po różne dodatki, np. skarmianie otrębów pszennych ma na celu zwiększenie wydajności krów mlecznych, a zielonkę z facelii stosuje się dla zwiększenia przyrostów – mówi ekspert z firmy Agronas.
Dodatki do mieszanek paszowych hodowcy mogą pozyskiwać na różne sposoby. W gospodarstwach, gdzie hodowli towarzyszą uprawy, bardzo często rośliny na pasze uprawiane są w poplonie, dotyczy to jednak przede wszystkim pasz objętościowych. Stosowane w hodowli krów młóto jest produktem ubocznym przemysłu spożywczego, toteż rolnicy mogą skupować je bezpośrednio w browarach. Natomiast w przypadku pasz treściwych najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest współpraca z producentem nasion rolniczych.

Najpopularniejsze nasiona paszowe

Wśród roślinnych pasz treściwych największą zawartością białka mogą pochwalić się nasiona roślin strączkowych. Dla przykładu bobik zawiera aż 30% białka i choć nie jest ono pełnowartościowe (niedobory cystyny, metioniny, tryptofanu) znaczna zawartość lizyny sprawia, że te nasiona są świetnym uzupełnieniem mieszanek paszowych z ziarnami zbóż. Nasiona strączkowych są także doskonałym źródłem związków mineralnych, w tym fosforu, potasu i w mniejszej ilości wapnia.

Nasiona paszowe dla ptaków

W hodowli ptactwa, w tym drobiu i gołębi, stosuje się przede wszystkim mieszanki z nasionami traw, czyli roślin wiechlinowatych. Choć optymalnym sposobem żywienia ptactwa jest wypasanie, przynajmniej w okresie zimowym dokarmianie hodowli nasionami paszowymi staje się koniecznością. Do najważniejszych nasion traw paszowych dla ptaków należy zaliczyć proso, kukurydzę, różne odmiany sorgo, mozgę kanaryjską (Kanar), które charakteryzują się wysoką zawartością białka i innych niezbędnych ptactwu składników odżywczych. Poszczególne rodzaje nasion zaleca się dla różnych zwierząt, w zależności od ich potrzeb. Przykładowo, stosunkowo miękkie nasiona mozgi podaje się przede wszystkim młodym ptakom (pobieranie go nie przysparza trudności), a także podczas lęgów (pobudza do aktywności płciowej). Bogate w tłuszcze, węglowodany i białka nasiona konopi zaleca się zwłaszcza w okresie zimowym, w celu utrzymania odpowiedniej masy ptaków. Podawanie nasion konopi sprzyja też lęgom i rozwojowi młodych ptaków, a ponadto pobudza samce do śpiewu. Nasiona sorgo zawierają ok. 70%, 13% białka, zaledwie 3% tłuszczu, a także duże ilości witaminy E i B, toteż wpływają korzystnie na ogólną kondycję ptactwa i zaleca się je w mieszankach dla drobiu i gołębi, a także ptaków dzikich i egzotycznych. Ważne miejsce wśród nasion paszowych zajmują także te pochodzące z roślin oleistych. Ziarna słonecznika stanowią doskonałe źródło witamin E, A, D i B, składników mineralnych, takich jak żelazo, wapń i magnez, a przede wszystkim kwasów omega 6. Z kolei dodatek lnu w mieszance paszowej będzie wpływał dodatnio na upierzenie ptaków.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy