Materiał Partnera

Budowa domu szkieletowego a kwestia ekologii

Budowa domu szkieletowego a kwestia ekologii

Od kilkudziesięciu lat szczególnie duży nacisk kładzie się na ekologię. Działania przyjazne środowisku są nie tylko doceniane, ale wręcz pożądane, a nawet w wielu wypadkach wymagane. Ochrona zasobów naturalnych dotyczy również budownictwa jednorodzinnego, w którym coraz większą popularność zdobywają domy szkieletowe. Czy budowa takich obiektów pozostaje w zgodzie z ekologią?

Czym wyróżniają się domy szkieletowe?

Dom szkieletowy jest specyficzną konstrukcją, której charakter opisuje nazwa. Bazę takiej budowli stanowi szkielet wykonany z litego, odpowiednio zaimpregnowanego drewna. Elementy są przygotowywane w fabryce i przewożone na plac budowy, gdzie wykonuje się ich montaż. W przeciwieństwie do stawiania budynków murowanych budowanie obiektu szkieletowego nie jest czasochłonne. Ogólny zarys domu można zobaczyć już po kilku dniach od rozpoczęcia inwestycji.

Po ustawieniu szkieletu wypełnia się ściany i dach odpowiednimi materiałami. Powinny one mieć właściwe parametry termoizolacyjne oraz spełniać normy budowlane przewidziane dla takich obiektów. Omawiana metoda budowy sprawia, że dom szkieletowy jest lekki, wytrzymały i energooszczędny. Jednocześnie zarówno koszt wykonania, jak i jego czas są znacznie korzystniejsze niż w przypadku domów murowanych. Wszystkie te zalety docenili już Kanadyjczycy i Amerykanie, którzy wykorzystują tę technologię od czasów osadnictwa.

Czy dom szkieletowy jest ekologiczny?

Mówiąc o ekologii w odniesieniu do domu szkieletowego, można rozważyć tę kwestię dwojako, w kontekstach:

  • ekologicznego domu, który jest przyjazny dla mieszkańców,
  • ekologicznej inwestycji sprzyjającej środowisku naturalnemu.

Zarówno w jednym, jak i drugim aspekcie z pewnością można mówić o ekologiczności omawianych konstrukcji. Przemawia za tym wiele argumentów.

Domy szkieletowe budowane m.in. przez firmę Szwejko powstają wyłącznie z naturalnych materiałów. Drewno jest surowcem odnawialnym, a jego pozyskiwanie odbywa się zgodnie z określonymi zasadami i ze specjalnie wyznaczonych miejsc. Dzięki temu przyroda nie doznaje uszczerbku. Również w przypadku rozbiórki domu czy obróbki drewna na placu budowy pozostałości materiału są w pełni biodegradowalne i nie zanieczyszczają otoczenia.

Inną ważną cechą procesu budowy jest brak potrzeby wzmacniania gruntu czy wykonywania ingerujących w strukturę gleby fundamentów.  Ogranicza to wykorzystanie sprzętu i ciężkich maszyn budowlanych, które przynoszą wiele szkód środowisku.

Dom szkieletowy jest też ekologiczny dla jego mieszkańców. Naturalne drewno sprzyja tworzeniu zdrowej atmosfery we wnętrzach. Pomaga w regulowaniu wilgotności powietrza i akumuluje ciepło. Materiał jest też antyalergiczny i nie zawiera szkodliwych związków, które mogłyby wydzielać się z konstrukcji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy