Budowa domu letniskowego na działce – co trzeba wiedzieć?

Czas spędzony na działce to znakomity wypoczynek. Niewątpliwie to tańsza alternatywa dla wakacji za granicą. Relaks na łonie natury pozwala zregenerować siły, odpocząć od miejskiego hałasu i odetchnąć świeżym powietrzem. Tym samym warto wybudować domek letniskowy, dzięki któremu taki pobyt będzie zdecydowanie milszy.
Projekt domku letniskowego – jaki wybrać?
Na rynku jest wiele projektów budynków letniskowych, więc każdy znajdzie taki, który spełni jego oczekiwania. Warto zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i komfort użytkowania obiektu. Na pewno należy postawić na koncepcję, która uwzględnia miejsca do przechowywania rzeczy i wygodne rozwiązania, np. ukryty blat roboczy w kuchennej szafce, aby zaoszczędzić przestrzeń. Posiadanie budynku na działce ma dużo zalet – można w nim np. przenocować, zorganizować grilla lub ognisko, zaprosić znajomych. Dobrze zagospodarowany i wyposażony sprawi, że korzystanie z niego będzie samą przyjemnością. Wygodne łóżka, toaleta, gazowe ogrzewacze wody czy prysznic to rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią urlop na łonie natury.
Domek letniskowy – pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?
Prawo definiuje domek letniskowy jako nieruchomość zamieszkiwaną okazjonalnie. Ustawa Prawo Budowlane określa go jako parterowy i wolnostojący budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego opisuje dokładniej wszelkie aspekty związane z jego budową, czyli m.in. kąt nachylenia dachu czy wysokość ścian. W przypadku miejscowości, gdzie MPZP nie został uchwalony, należy samodzielne uzyskać decyzję o warunkach zabudowy.
Zazwyczaj domki letniskowe mają powierzchnię od 35 m2 do 70 m2. Ich projekty różnią się np. typem zabudowy, technologią wykończenia, pokryciem dachowym itd. W sytuacji budowy tego typu obiektu na zgłoszenie nie trzeba przygotowywać projektu budowlanego, a wszelkie formalności możesz załatwiać samodzielnie. Wprawdzie powstanie poddasza użytkowego nie jest możliwe, ale może zrekompensować to postawienie antresoli.
Jeśli jednak decydujesz się na wybudowanie domu letniskowego na pozwolenie na budowę (większego niż 70 m2), wówczas wszystko wygląda tak samo, jak przy budowie standardowego lokalu mieszkalnego. Oznacza to, że należy zgromadzić potrzebne dokumenty, skorzystać z usług architekta, złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu i czekać na decyzję. W przypadku jej pozytywnego rozpatrzenia trzeba założyć dziennik budowy, zatrudnić kierownika budowy i zgłosić rozpoczęcie robót budowlanych.
Ile kosztuje budowa domku letniskowego?
Nie można jednoznacznie określić, jakie są koszty budowy takiego domku. Cena jest zależna od metrażu nieruchomości, użytych materiałów, lokalizacji i sposobów budowy (system gospodarczy lub system zlecony). Istnieje możliwość zakupu gotowego obiektu w stanie surowym zamkniętym w cenie od 100 tys. zł wzwyż, lecz trzeba pamiętać, że ostateczna kwota zależy od standardu jego wykończenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18