Błędy w pracy glazurnika - jak się ich wystrzegać?

Płytki ceramiczne są powszechnym materiałem wykończeniowym. Na ogół spotyka się je w kuchniach i łazienkach, ale również w korytarzach, salonach i innych pomieszczeniach. Ich dekoracyjny charakter wynika z przemyślanego doboru wzoru, koloru i wielkości, ale również dokładnego ułożenia na wybranym podłożu. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy w pracy glazurnika i jak ich unikać!
Przygotowanie podłoża i zaprawy klejowej – częste błędy glazurnika
Układanie płytek na ścianach i podłogach wymaga przestrzegania pewnych zasad. Niezastosowane się do nich może skutkować znacznie słabszą przyczepnością kafli, ich pękaniem i odpadaniem. W efekcie konieczne jest przeprowadzenie kolejnych prac remontowych, co często wiąże się z wysokimi kosztami.
Jednym z podstawowych błędów jest niewłaściwe przygotowanie podłoża. Musi być ono dokładnie oczyszczone z kurzu, starego kleju i innych elementów, które zmniejszają przyczepność nowej zaprawy pod płytki. Powierzchnia ta musi być również sucha i stabilna, a także starannie zagruntowana.
Jak podkreślają specjaliści firmy Art Styl Adam Franzke, poważny błędem jest nieprawidłowe przygotowanie zaprawy klejowej. Producenci podają na opakowaniach proporcje, w jakich trzeba połączyć ją z wodą. Tak przygotowany materiał należy dokładnie wymieszać. Uzyskana zaprawa musi mieć jednolitą, gładką konsystencję, bez jakichkolwiek grudek.
Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę glazurnik?
Dla uzyskania pożądanego efekty duże znaczenie ma dokładne nakładanie zaprawy klejowej. Układanie glazury wymaga zastosowania odpowiedniej ilości spoiwa, które będzie wychodziło poza krawędź płytki. Jego nadmiar łatwo usunąć, a warto pamiętać, że zbyt cienka warstwa może z czasem popękać i odpaść.
Klej musi mieć odpowiedni czas na wyschnięcie, pośpiech jest tu bardzo złym doradcą. Proces schnięcia zależy od wielu czynników, głównie chodzi o:
wilgotność posadzki,
zastosowaną hydroizolację,
ilość tzw. wody zarobowej,
rodzaj i wielkość płytek.
Poważnym błędem jest zbyt szybkie przystąpienie do fugowania płytek. Może to skutkować utrudnieniem schnięcia zaprawy klejowej z uwagi na całkowite uszczelnienie fug. Woda, która znajduje się w kleju, może również przebarwić spoinę i sprawić, że będzie ona nieestetyczna.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1