Błędy popełniane podczas budowy domu szkieletowego

Domy szkieletowe to na ogół domy drewniane zbudowane z gotowych modułów. Cieszą się one ogromnym powodzeniem, z uwagi na energooszczędność i stosunkowo niskie koszty inwestycji. Choć konstrukcja domów tego typu wydaje się prosta, fachowy montaż nabiera jeszcze większego znaczenia niż w przypadku innych technologii. Wszelkie odstępstwa od zasad mogą mieć opłakane skutki. Przeczytaj, jakich błędów należy unikać przy budowie domów szkieletowych.
Niska jakość materiałów
Częstym błędem jest stosowanie nieodpowiedniego materiału, który znacznie obniża walory konstrukcji. Surowe i mokre drewno, które nie wykazuje odporności na wilgoć i sprzyja namnażaniu się bakterii, może spowodować uszkodzenie domu. W niektórych przypadkach poszycie ścian, stropów czy dachu wykonywane jest z płyt meblowych.
Jak tłumaczy pracownik firmy ITS z Koszalina: Do budowy domu szkieletowego należy wykorzystywać wyłącznie odpowiednio wysuszone, impregnowane drewno, pochodzące z wiarygodnego źródła. O drewno należy dbać na każdym etapie – już podczas transportu i składowania trzeba uważać, aby nie uległo ono zawilgoceniu.
Niewłaściwa izolacja
Kolejnym błędem, jaki zdarza się przy budowie domów, jest wykorzystywanie niewłaściwej izolacji. Takie działanie może wynikać z nikłej znajomości technologii lub chęci ograniczenia kosztów inwestycji. Niekiedy sięga się po folię ogrodową lub papę izolacyjną. Materiały te, choć zabezpieczają konstrukcję przed wilgocią z zewnątrz, z uwagi na słabą przepuszczalność powodują, że wilgoć skrapla się i szuka ujścia wewnątrz budynku. W konsekwencji powstają nacieki, a narożniki w pokojach stają się siedliskiem grzybów. Budując dom szkieletowy, należy stosować folię gwarantującą odpowiedni poziom przepuszczalności pary wodnej. Zasada ta dotyczy również „oddychających” materiałów pokryciowych. Muszą one wykazywać właściwości, które pozwalają na pozbycie się nadmiaru wilgoci, a jednocześnie zapewniają konstrukcji należyte zabezpieczenie przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.
Każde miejsce łączenia folii paroizolacyjnej lub wiatroizolacyjnej powinno być sklejone taśmą do folii. W przeciwnym wypadku powstaje ryzyko przedostania się do konstrukcji wilgoci z wnętrza domu oraz wody z zewnątrz. Może to skutkować zniszczeniem szkieletu konstrukcji.
Do izolacji domów często wykorzystuje się wełnę mineralną. Bardzo ważne jest, aby materiał był rozłożony równomiernie pomiędzy słupkami konstrukcji. Nie może być on pognieciony ani potargany. Warto stawiać na elastyczną wełnę mineralną, która znacznie ułatwi precyzyjne wykonanie izolacji.
Budując dom szkieletowy, należy zadbać o to, aby połączenie ocieplenia ściany i fundamentów było szczelne. Tym samym należy zapobiegać powstawaniu mostków termicznych, które skutkują ucieczką ciepła, przekładając się na zwiększenie kosztów ogrzewania, a także obniżenie komfortu użytkowników budynku. Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji, musimy odpowiednio zabezpieczyć styk izolacji przed wilgocią.
Techniki układania podłogi
Przy budowie domu należy zwrócić uwagę także na kilka innych elementów. Duże znaczenie ma sposób układania poszycia zewnętrznego i podłóg. Powinna być tutaj zastosowana technika „na mijankę”, polegająca na pozostawieniu około 3 mm przerwy pomiędzy poszczególnymi płytami, w celu stworzenia tak zwanej szczeliny dylatacyjnej. Szczelina ta jest niezbędna, ponieważ płyty, pod wpływem działania wilgoci, nieznacznie zmieniają swoje rozmiary. Płyty nie powinny być łączone w pobliżu otworów.
Domy szkieletowe – wybór wykonawcy
Aby uniknąć przykrych niespodzianek, budowę domu najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, specjalizującej się w budowie domów szkieletowych. Warto korzystać z usług przedsiębiorstw wykorzystujących elementy prefabrykowane. Zaletą tej technologii jest łatwość montażu i możliwość skrócenia czasu wykonania inwestycji. Przed podjęciem współpracy z danym wykonawcą powinniśmy zapoznać się z wcześniej zrealizowanymi projektami, a także upewnić się, czy firma posiada certyfikaty potwierdzające wysoką jakość świadczonych przez nią usług. Fachowe przedsiębiorstwo powinno także chętnie udzielać informacji na temat stosowanych materiałów i technologii. Wybór odpowiedniego wykonawcy da nam gwarancję, że w domu szkieletowym będziemy czuli się komfortowo, a konstrukcja przetrwa długie lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Konkret Mariusz Działak
Budowlane usługi - odwodnienia woj. świętokrzyskie25-431 Kielce, marsz. Piłsudskiego 16 lok. 51
-
Frater AGD Klimatyzacja Wentylacja Rekuperacja Pompy Ciepła
Wentylacja woj. dolnośląskie51-210 Wrocław, gen. Bora-Komorowskiego 18
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1