Materiał Partnera

Biegi schodów - podstawowe rodzaje

Biegi schodów - podstawowe rodzaje
Bieg schodów to szereg połączonych ze sobą stopni. Ten ciąg ma za zadanie połączenie ze sobą poszczególnych kondygnacji budynków lub poziomów przestrzeni publicznych, takich jak położone na różnych wysokościach powierzchnie placu. Sprawdźcie jakie są podstawowe rodzaje biegów schodowych.

Czym są biegi schodowe?

Bieg schodowy,  jest określeniem opisującym szereg przynajmniej dwóch stopni prowadzących w jednym kierunku, które są połączone z następnym szeregiem stopni lub podestem prowadzącym w innym kierunku . Dzięki nim złączyć można ze sobą kondygnacje budynków lub poziomy przestrzeni publicznych.
- Stosuje się różne rodzaje biegów schodowych, przybierające różne kształty. Wybierać można między schodami jednobiegowymi, a takimi z większą ilością biegów, czyli m.in. dwubiegowymi,trzy i czterobiegowymi – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący profesjonalny zakład stolarski DOMSCHOD ze Szczecina.
Poza biegami, w konstrukcji schodów wyróżnia się także podesty, stopnie i balustrady z poręczą. Przestrzeń między dwoma biegami schodów biegnących w przeciwnym kierunku - nazywa się duszą.

Rodzaje biegów schodowych

W przypadku biegów schodów stosuje się różne warianty, takie jak proste „I”, w kształcie liter „L”, „U” i „C”, schody łukowe oraz kręcone. Ponadto, schody mogą być jednobiegowe lub mogą posiadać większą liczbę biegów. Wśród rodzajów schodów znaleźć można:
  • schody jednobiegowe /proste/ – najłatwiejsze w wykonaniu, niezbyt kosztowne, ale też i
niezbyt wygodne (ich pokonywanie jest dość męczące ze względu na dużą liczbę stopni bez spocznika),
  • schody dwubiegowe 1/2 z podestem lub zabiegowe – wyjątkowo wygodne rozwiązanie szczególnie z podestem, ich wykonanie nie jest trudne, schody te nie zajmują zbyt dużej powierzchni, dlatego wybierane są najczęściej,
  • schody łamane 1/4 z podestem lub zabiegowe – pozwalają na wykonanie wąskiego i odpowiedniej długości otworu w stropie, ponadto (dzięki mniejszej liczbie stopni w dłuższym biegu) są o wiele bardziej wygodne w użytkowaniu, niż schody jednobiegowe,
  • schody trójbiegowe z podestami lub zabiegowe w miejscach zmiany kierunku– wygodne w użytkowaniu ze względu na krótkie biegi, ich minusem jest duża powierzchnia, którą zajmują,
  • schody wachlarzowe – niezwykle efektowne i stosunkowo wygodne, jednak sprawdzają się tylko w bardzo dużych pomieszczeniach, w których promień krzywizny jest wystarczająco obszerny, aby szerokość węższego końca stopnia wynosiła przynajmniej 16 cm,
  • schody kręcone/spiralne – można je kupić gotowe i szybko zmontować, nie trzeba na nie dużej ilości miejsca, jednak ich pokonywanie nie jest zbyt wygodne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy