Artykuł sponsorowany

Bezpieczny pokój dla dziecka

Bezpieczny pokój dla dziecka

Nasze pociechy mają tak bogatą wyobraźnię, że czasem ciężko nam jest nadążyć za ich pomysłami. W pokoju dziecka czyha na nie mnóstwo niebezpieczeństw, dlatego powinniśmy pomyśleć o ich eliminacji już podczas urządzania takiego pokoju. Pamiętajmy o tym, aby zabezpieczać ostre przedmioty i krawędzie oraz sprawdzać bezpieczeństwo zabawek.

Zwróćmy uwagę na to, dla jakiego przedziału wiekowego przeznaczona jest dana zabawka i czy nie zawiera żadnych elementów, które można od niej odczepić i które są na tyle małe, że dziecko będzie je mogło połknąć. Sprawdźmy też czy zabawki mają odpowiednie atesty.

Po pierwsze: opieka dorosłych

Podstawową zasadą jest sprawowanie opieki nad dziećmi przez dorosłych. Nasi milusińscy zawsze mogą wymyślić coś, co będzie dla nich niebezpieczne, dlatego nie powinniśmy zostawiać ich bez opieki i nadzoru. Nasza obecność będzie ich najlepszym „zabezpieczeniem”.

Zabezpieczenie kontaktów, mebli i środków chemicznych

Gniazdka elektryczne mogą okazać się niezwykle interesującymi przedmiotami dla dziecka, które zechce włożyć do nich np. paluszki. Dlatego musimy koniecznie zabezpieczyć gniazdka za pomocą specjalnych plastikowych zaślepek. Kiedy dziecko zaczyna chodzić, na pewno będzie próbowało otwierać szafki i szuflady. W takiej sytuacji powinniśmy je zabezpieczyć za pomocą plastikowych skobelków uniemożliwiających ich otwarcie.  Na ostre krawędzie mebli można nałożyć plastikowe nakładki. Wszelkie leki i środki chemiczne, których używamy np. do prania lub czyszczenia należy chować w wysoko podwieszonych szafkach, które dodatkowo będą zamknięte na klucz. To samo tyczy się zapałek i zapalniczek.

Bezpieczne okna

Zamknięte okno nie oznacza bezpiecznego okna, dlatego najlepiej jest założyć na klamkę okna specjalną blokadę, której dziecko nie usunie. Pamiętajmy także, aby usunąć wszelkie sznurki, linki i łańcuszki znajdujące się np. przy roletach lub żaluzjach. Obecnie możemy już kupić rolety wyposażone w mechanizmy bezsznurowe lub ze specjalnymi uchwytami na łańcuszek rolety.

Schowaj przedmioty, które dziecko może na siebie ściągnąć

Urządzenia takie jak radio czy nocna lampka należy odpowiednio zabezpieczyć przed ściągnięciem przez dziecko – wystarczy schować kable od tych urządzeń. Wszelkie przestrzenie między ścianami a meblami również należy zabezpieczyć, aby dziecko nie mogło się w nie wcisnąć.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy