Materiał Partnera

Bezpieczne drzwi wejściowe, czyli jakie?

Bezpieczne drzwi wejściowe, czyli jakie?

Drzwi wejściowe chronią domowników i ich mienie przed niechcianymi gośćmi. Modele antywłamaniowe zapewniają bezpieczeństwo i są bardziej odporne na różne uszkodzenia. Warto się na nie zdecydować bez względu na to, czy mają chronić dom, mieszkanie czy biuro. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań, które mają za zadanie maksymalnie zwiększyć ochronę i zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Czy drzwi mogą być odporne na włamania?

Bezpieczeństwo drzwi wejściowych określa klasa antywłamaniowa, podzielona na sześć kategorii. Prezentuje się ona następująco:

  • RC1, czyli drzwi, które ulegają pod działaniem siły fizycznej praktycznie od razu,
  • RC2, które można sforsować w krótkim czasie za pomocą prostych narzędzi,
  • RC3 – klasa stawiająca opór przez 5 minut włamywaczom wyposażonym w łomy,
  • RC4 – grupa stworzona dla domów jednorodzinnych, zdolna odpierać atak elektronarzędziami,
  • RC5, czyli drzwi, które bronią się przez 15 minut przed zaawansowanymi elektronarzędziami,
  • RC6 – klasa, która jest praktycznie nie do sforsowania przez zwykłych włamywaczy.

Drzwi stalowe czy drewniane mogą być tak samo odporne, dlatego najważniejszym elementem branym pod uwagę przy dokonywaniu wyboru powinna być właśnie ta skala.

Jak dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo?

Sforsowanie drzwi to tylko jeden sposób na dostanie się do mieszkania czy domu. Wielu włamywaczy może starać się włamać przez uszkodzenie albo wyłamanie zamka. Specjalne systemy chronią też przed tym. Zaliczyć można do nich:

  • ościeżnice montowane w drzwiach antywłamaniowych, zaopatrzone w dodatkowe ceowniki,
  • zamki, które mają osobną siedmiostopniową skalę określającą ich odporność na uszkodzenia,
  • klamki, których śruby są ukryte tak, aby potencjalny włamywacz nie miał do nich dostępu.

Wszystkie komponenty powinny być wykonane ze specjalnej stali, którą ciężko jest uszkodzić i wygiąć. Przeważnie są już dołączone do drzwi, ale można dobrać je także osobno.

Drzwi antywłamaniowe powinny być przetestowane. Dlatego należy kupować je od sprawdzonych producentów, takich jak Profil. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie przedstawić certyfikatów ani oświadczeń o jakości drzwi, lepiej zrezygnować z zakupu. Warto także dowiedzieć się, co wchodzi w skład oferowanych produktów. Niezbędne mogą okazać się dodatkowe zakupy i zaopatrzenie się w porządne klamki czy zamki. Ciekawym rozwiązaniem będą drzwi bez klucza, które zatrzaskują się automatycznie. Taka technologia zwiększa bezpieczeństwo i uniemożliwia wtargnięcie do domu włamywaczowi pod nieobecność właściciela.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy