Azalia, roślina doniczkowa
Azalia, inaczej różanecznik - obie nazwy odnoszą się do tej samej niezwykle efektownej rośliny. Zimą i wiosną w kwiaciarniach zachwycają tak gęsto okryte kwiatami, że wyglądają jakby całkiem nie miały liści. Jest to roślina, która kwitnie długo i obficie. Odmiany azali różnią się przede wszystkim kolorem i wielkością kwiatów. W sprzedaży możemy spotkać azalie różnej wielkości. Niższe mają pokrój krzaczasty, wyższe są prowadzone jako rośliny pienne do 150 cm wysokości.
Stanowisko uprawy
Kwitnące rośliny możemy postawić w dowolnym miejscu. Tolerują temperaturę od 5 do 30°C . Aby dłużej kwitła, wskazane jest trzymanie jej w chłodzie. Azalia wymaga dużo rozproszonego światła. Trzeba ją chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem.
Podlewanie
W okresie kwitnienia azalię podlewamy obficie, nawet dwa razy dziennie. Dla rośliny najkorzystniejsze jest podlewanie do podstawki, na której stoi doniczka.
Zraszanie
W okresie wzrostu, szczególnie latem, lubi zraszanie. Azalii jednak nie zraszamy podczas kwitnienia.
Podłoże
Najlepsze podłoże dla tej rośliny to specjalna mieszanka do różaneczników, czyli o bardzo kwaśnym odczynie.
Przesadzanie
Roślinę tę przesadzamy wiosną po kwitnieniu, jeśli roślinę zostawiamy.
Nawożenie
W fazie wzrostu, raz na dwa tygodnie, zasilamy nawozami do różaneczników lub innymi mieszankami bez wapnia. W fazie kwitnienia rośliny nawozić nie trzeba.
Rozmnażanie
Roślinę rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych.
Choroby i szkodniki
Roślina odporna choroby i szkodniki występują rzadko. Czasami, gdy powietrze jest zbyt suche, roślinę atakują przędziorki.
Uwagi
Kupujemy tylko roślinę z wybarwionymi pąkami kwiatowymi, ale jeszcze przed ich rozwinięciem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana