Materiał Partnera

Aranżacja jadalni – co warto wiedzieć?

Aranżacja jadalni – co warto wiedzieć?
Wspólne posiłki to w wielu domach najważniejsza część dnia. To wtedy rodzina spotyka się, aby pobyć razem, porozmawiać i zacieśniać więzi. Sprzyjają temu zarówno wyśmienite dania, jak i panujący wokół wystrój. Dobrze zaaranżowana jadalnia stanie się miejscem, w którym domownicy chętnie będą spędzać czas. O czym należy pamiętać, aranżując jadalnię? Co jest w niej najważniejsze?

Jadalnia musi pasować do całości aranżacji!

Jadalnia rzadko jest wydzielona. Najczęściej przestrzeń jest zintegrowana z kuchnią, aneksem kuchennym lub salonem. Dlatego podczas projektowania jadalni nie można pomijać jej otoczenia.
Jeżeli planujemy aranżację jadalni, trzeba się zastanowić nad przestrzeniami sąsiadującymi – mówi ekspert ze Studia Architektury Wnętrz Atre. – Odnawianie samej jadalni, a pozostawienie np. salonu, z którym jest połączona, nie da dobrego efektu. Są dwa wyjścia. Pierwszym jest dostosowanie aranżacji jadalni do całości, tak aby projekt był spójny, a drugim szerzej zakrojona aranżacja, która obejmie zarówno jadalnię, jak i przyległe części domu.
Spójność aranżacji jest bardzo ważna, ponieważ jadalnia urządzona w stylu odbiegającym od wystroju otoczenia będzie wprowadzała chaos wizualny i zburzy być może starannie zaprojektowany wygląd kuchni lub salonu. Łączenie stylów rzadko daje dobry efekt. Jadalnię i sąsiadujące z nią nieoddzielone wnętrze trzeba więc traktować jak jedną przestrzeń i tak też aranżować.

Co jest najważniejsze w aranżacji jadalni?

W skład aranżacji jadalni wchodzą w pierwszej kolejności takie meble, jak: stół, krzesła i kredens. Nie do pominięcia są także dodatki, np. zasłony, dekoracyjne wazony lub doniczki czy takie detale, jak listwy przypodłogowe. Ważne jest też nastrojowe oświetlenie. Z tych wszystkich elementów za najważniejsze należy jednak uznać krzesła. Dlaczego? Krzesła, jako najliczniejsze i dominujące w przestrzeni jadalni, określają jej styl i charakter. O ile stoły zawsze są do siebie względnie podobne, o tyle modeli krzeseł jest mnóstwo, a niektóre naprawdę szalone. Możemy więc ożywić klasyczną aranżację, dobierając krzesła o interesującym wyglądzie albo przeciwnie – krzykliwy projekt uspokoić stonowanymi krzesłami. Krzesła są ważne nie tylko z przyczyn estetycznych, ale też funkcjonalnych. Od ich wysokości zależy wygoda spożywania posiłku. Powinny być wyprofilowane tak, aby każdy mógł rozsiąść się pewnie, a jednocześnie łatwo sięgnąć rękami do stołu. Niewygodne krzesła sprawią, że nawet najpiękniejsza jadalnia nie będzie przyciągała domowników do wspólnego stołu. Jeżeli pomieszczenie jest utrzymane w stylu klasycznym, najlepszym wyborem będą krzesła drewniane. Materiał ten podkreśla elegancki charakter wnętrza i wygląda dobrze mimo zmieniającej się mody. Z kolei w nowoczesnych jadalniach można postawić na tworzywa sztuczne i mniej typowe kształty – o ile zagrają one z otoczeniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy