Materiał Partnera

Adaptacja mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku. Gdzie szukać pomocy?

Adaptacja mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku. Gdzie szukać pomocy?

Przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby z niepełnosprawnością to dość złożony i wieloetapowy proces, w którym trzeba dokonać wielu zmian. Wykonanie potrzebnych ułatwień wymaga dobrej znajomości reguł związanych z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych, a także zasad umożliwiających im przezwyciężanie istniejących ograniczeń. Doświadczony wykonawca będzie najlepszym sprzymierzeńcem przy realizacji takiej inwestycji.

Jakie prace mogą być konieczne w związku z adaptacją mieszkania?

Osoby niepełnosprawne potrzebują ułatwień w wykonywaniu wielu codziennych czynności. Najczęściej adaptacje mieszkań dla osób z niepełnosprawnością obejmują przebudowę pomieszczeń w celu poszerzenia drzwi i korytarzy, zamontowaniu potrzebnych ramp i pochylni, a także likwidacji progów i nierówności podłoża. Zwykle konieczne będzie dostosowanie położenia włączników oświetlenia, klamek drzwi i okien, a także obniżenie wysokości, na jakiej jest zamontowana armatura kuchenna oraz łazienkowa. Zazwyczaj gruntownej przebudowy wymaga także łazienka i kuchnia oraz sypialnia niepełnosprawnego. Do najczęściej instalowanych udogodnień należy zapewnienie w tych miejscach odpowiedniej przestrzeni do manewrowania wózkiem, a także montaż dodatkowego wyposażenia. W łazience będą to m.in. prysznic z odpływem w posadzce, obniżona umywalka z możliwością podjechania pod nią wózkiem oraz poręcze ułatwiające skorzystanie z toalety. W kuchni w grę wchodzą blaty na właściwej wysokości i wolna przestrzeń pod nimi, a także dopasowanie położenia szafek i sprzętu AGD. W sypialni montuje się podnośniki ścienne albo sufitowe.

Jakiego wykonawcę warto wybrać do współpracy?

Wykonanie poszczególnych zadań wymaga dobrej znajomości rzemiosła budowlanego, a także rozległej wiedzy na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Przeprowadzający prace powinien nie tylko widzieć, które rozwiązania sprawdzą się w konkretnej sytuacji, ale także być w stanie udzielić porady czy pomóc w zaplanowaniu przestrzeni i wyborze najbardziej potrzebnych elementów. Będzie to szczególnie ważne w przypadku osób, które dysponują ograniczonym budżetem i którym zależy na uzyskaniu maksymalnych korzyści przy jak najniższych nakładach. Choć istnieją ogólne zasady, jak należy adaptować pomieszczenia, to cenna będzie zdolność do przystosowania ich do wymagań konkretnej osoby – jej wzrostu i przyzwyczajeń. Firmą, która specjalizuje się w przygotowaniu pomieszczeń dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się, jest REHABUD zajmująca się od lat adaptacją mieszkań dla osób niepełnosprawnych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy