Materiał Partnera

5 najlepszych sposobów na mycie okien bez smug

5 najlepszych sposobów na mycie okien bez smug
Wraz z nadejściem wiosny zaczynają się domowe porządki. Niewinnie wyglądające promienie słoneczne obnażają wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się na oknach, a widoczne na nich smugi potrafią spędzić sen z powiek. Taka sytuacja może się jednak przydarzyć również we wnętrzu mieszkania – na lustrze w łazience, przedpokoju czy szafie. Warto w takim przypadku skorzystać z naszych prostych rad dotyczących mycia okien bez smug. Oto one – zapraszamy do lektury.

Płyn do mycia szyb

Najpowszechniejszym sposobem na pozbycie się smug zarówno z szyb, jak i luster, jest użycie specjalnie do tego przeznaczonego płynu. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo płynów do mycia szyb, a niektóre z nich radzą sobie nawet z mocnymi zabrudzeniami. Poza dokładnym czyszczeniem szklanych powierzchni pozostawiają po sobie przyjemny zapach, który nie przyprawia o ból głowy.

Płyn do mycia naczyń

Oprócz tego możemy użyć także płynu do mycia naczyń. Efektywnym sposobem jest rozpuszczenie niewielkiej ilości takiego płynu w wodzie i zamoczenie w niej używanej do czyszczenia szmatki lub ręcznika papierowego. Następnie wystarczy przemyć okno i przetrzeć drugą suchą szmatką bądź ręcznikiem. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że płyn do mycia naczyń jest podstawowym środkiem używanym w kuchni, dlatego można go wykorzystać w przypadku, gdy zabraknie w domu bardziej specjalistycznego środka.

Ściereczki do szyb z mikrofibry

Bardzo skuteczną metodą mycia okien bez smug jest użycie ściereczek z mikrofibry, które potrafią wchłonąć nawet siedmiokrotnie więcej wody niż same ważą i dodatkowo szybko wyschnąć. Nie pozostawiają one na czyszczonej powierzchni smug, kłaczków, a także najmniejszych zarysowań, co jest istotną cechą podczas mycia luster, szyb oraz innych błyszczących powierzchni. Ściereczki z mikrofibry można używać zarówno na sucho, jak i na mokro. W tym drugim przypadku wystarczy zamoczyć ją w ciepłej wodzie, przetrzeć okno i wytrzeć drugą, polerując szybę, aby mieć pewność efektu bez smug. Brudną ściereczkę należy dokładnie wypłukać w ciepłej wodzie lub wyprać w pralce z delikatnymi tkaninami. Po wysuszenia będzie gotowa do ponownego użycia.

Woda z cytryną lub octem

Innym sposobem na skuteczne czyszczenie okien jest woda z cytryną. Ta metoda wymaga przygotowania roztworu z połowy cytryny i szklanki wody, którym myjemy okna tak, jak w przypadku płynu do mycia naczyń.
Zamiast cytryny można wykorzystać ocet. Wtedy roztwór powinien zawierać dwie łyżki octu spirytusowego i szklankę wody. Ocet świetnie sprawdza się w różnych zastosowaniach, również do mycia okien bez smug – podkreśla doradca klienta Fabryki Okien i Drzwi Urzędowski, lidera na rynku drewnianej stolarki otworowej.

Odkurzacz do szyb

Jeżeli ktoś woli niestandardowe sposoby czyszczenia, może posłużyć się specjalnym odkurzaczem do okien, który jest dostępny na rynku w ofertach kilku firm. Jest to innowacyjne urządzenie znajdujące zastosowanie przy czyszczeniu okien, nawet jeśli są one na dużej wysokości – do mycia można użyć drążek, który często dołączony jest do zestawu razem z myjką ręczną. Odkurzacze do szyb redukują czas mycia okien, a także eliminują wysiłek fizyczny wkładany w polerowanie szyb. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, dla których czyszczenie szyb nie kojarzy się z ulubioną czynnością wykonywaną w domu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy