Artykuł sponsorowany

4 najczęstsze błędy popełniane podczas budowy komina. Poznaj je i przeciwdziałaj!

4 najczęstsze błędy popełniane podczas budowy komina. Poznaj je i przeciwdziałaj!

Nie da się ukryć, kominek stanowi zwykle serce każdego domu. Cieszymy się z niego zwłaszcza podczas długich i zimowych wieczorów. Podziwiamy piękno tańczących ogników w palenisku i to, jak bardzo takie rozwiązanie dodaje uroku naszemu salonowi. Niestety nadal bardzo często zdarza się, że rzeczywistość daleka jest od ideału. Kominek zainstalowany jest w sposób nieprawidłowy, co skutkuje zbyt słabym lub zbyt mocnym nagrzewaniem się pomieszczenia, cofaniem się spalin lub pęknięciami na ścianach. Co należy do największych grzechów montujących kominki? Sprawdź koniecznie i wystrzegaj się tego jak ognia!

Lekceważenie instrukcji montażu systemu kominowego

Błędy zdarzają się nawet najlepszym. Często to właśnie rutyna i chęć polegania tylko na własnym doświadczeniu prowadzi do powstania fuszerki. Na rynku pojawiają się coraz nowocześniejsze systemy kominowe i wentylacyjne, a ich montaż różni się od tego, który wykonywało się jeszcze kilka lat temu. Dlatego tak ważne jest szczegółowe zapoznanie się z załączoną instrukcją i jej wymogami. Nawet jeżeli instalowałeś już kominki kilkadziesiąt razy.

Niedopasowanie typu komina do urządzenia grzewczego

Bardzo ważne jest, aby przewód kominowy był kompatybilny z kominkiem. Dlatego dobierz model, który będzie właściwy dla tego urządzenia, a nie na przykład dla kotła grzewczego lub pieca gazowego.

Zapamiętaj, że systemy kominowe i wentylacyjne mają swoje parametry, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę. Ponadto ogromnym błędem jest podłączenie kominka do przewodu wentylacyjnego, a to przecież niezgodne z przepisami. Pomyłka taka może przyczynić się do zagrożenia zdrowia oraz życia domowników.

Pominięcie ocieplenia – mostek termiczny

Konieczne jest także, aby pamiętać o izolacji termicznej komina. Wówczas nie stanie się on mostkiem termicznym i nie dojdzie do niepotrzebnych strat ciepła, które wpływają na zwiększenie kosztów eksploatacji domu. Pustaki kominowe bardzo dobrze przewodzą ciepło, dlatego warto temu zapobiec. Ocieplenie powinno znajdować się nad dachem oraz minimum 0,5 m poniżej. Pamiętaj, że do takiej izolacji nie stosujemy styropianu, nie jest bowiem odporny na działanie wysokich temperatur.

Komin zbyt niski i nieadekwatny do otoczenia

Na wysokość komina spalinowego składa się kilka aspektów. Chodzi tutaj o proporcje względem otoczenia, dachu oraz innych budynków znajdujących się w niewielkiej odległości. Jeżeli masz wątpliwości, skorzystaj z informacji zawartych w Polskiej Normie PN-B-10425:1989. Tyczy się ona kominów murowanych. Oprócz tego nie zapomnij o właściwej średnicy przewodu kominowego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy