Posiadanie własnego ekspresu do kawy jest bardzo ważne dla wielu osób. Możliwość samodzielnego przygotowania porannej kawy jest dużym udogodnieniem dla każdego kawosza. Żeby móc sobie zapewnić taki luksus na początku trzeba jednak wybrać taki rodzaj ekspresu do kawy, który będzie najlepszy dla naszych potrzeb. Istnieją przynajmniej cztery rodzaje elektrycznych ekspresów do kawy. Każdy z nich inaczej się obsługuje i każdy z nich daje możliwość przygotowania innej kawy. W artykule dokładniej opisujemy każdy z nich.

Podstawowe kryteria wyboru najlepszego rodzaju ekspresu do kawy

Zanim zajmiemy się dokładniejszym opisaniem każdego z  czterech rodzajów ekspresów do kawy, najpierw zwrócimy uwagę na to, jakie powinny być najważniejsza kryteria wyboru ekspresu, czyli, na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając ekspres odpowiedni do swoich potrzeb. Takie kryteria są dwa. Pierwszy z nich dotyczy tego ile kawy na co dzień pijemy lub ile osób w naszym gospodarstwie domowym w jednym czasie może mieć potrzebę się jej napicia. Większość ekspresów do kawy umożliwia bowiem jednoczesne wykonanie zaledwie jednej kawy. Wyjątkiem są ekspresy przelewowe, w których jednocześnie parzy się cały dzbanek kawy. Jednocześnie jednak kawa z tych ekspresów ma nieco inny smak od kawy z ekspresów ciśnieniowych, więc na to też trzeba zwrócić uwagę. Drugim ważnym kryterium jest to, jaki rodzaj kawy najbardziej się lubi, najczęściej się przyrządza lub zamawia w kawiarni czy na stacji benzynowej. Czy jest to zwykła kawa czarna lub espresso, czy może kawa z mlekiem lub cappuccino? Niektóre rodzaje ekspresów do kawy mają bowiem możliwość łatwego i szybkiego przygotowania także kawy z mlekiem, a w niektórych możliwe jest jedynie przygotowanie słabszej lub mocniejszej kawy czarnej.

Istnieje jeszcze trzecie ważne kryterium wyboru. Jest nim wysokość budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na kupno ekspresu. Ekspresy do kawy mogą bowiem kosztować od mniej więcej 200 zł do nawet 8 tysięcy złotych. Jakie rodzaje ekspresów do kawy można obecnie kupić w sklepach?

Przelewowe ekspresy do kawy

Bardzo popularnym rodzajem ekspresów do kawy są wspomniane już wcześniej ekspresy przelewowe. Największymi ich zaletami są prostota obsługi oraz możliwość szybkiego przygotowania większej ilości kawy. Smak kawy z ekspresu przelewowego przypomina bardzo smak kawy po turecku, czyli kawy mielonej zalanej wrzątkiem. Ekspres przelewowy składa się ze zbiornika na wodę, z pojemnika na kawę, z dzbanka, do którego przelewany jest gotowy wywar, oraz z ustawionej pod dzbankiem płyty grzewczej, która utrzymuje przez dłuższy czas kawę w odpowiedniej temperaturze. Obsługa ekspresu przelewowego jest bardzo prosta. Do pojemnika na kawę wsadza się papierowy filtr, do którego wsypuje się kawę mieloną. Potem wystarczy wcisnąć przycisk i ekspres zaczyna przez filtr powoli przelewać gorącą wodę i przesączać do dzbanka gotową kawę.

Ciśnieniowe ekspresy do kawy

Zupełnie innymi rodzajami ekspresów do kawy są ekspresy ciśnieniowe.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego RTV i AGD AFG MARKET: Ekspresy do kawy ciśnieniowe obecnie cieszą się chyba największą popularnością wśród klientów, którzy cenią je przede wszystkim za to, że wykonana w nich kawa jest naprawdę dużo bardziej aromatyczna i intensywna w smaku niż kawa z ekspresu przelewowego lub zwykła „zalewajka”. W takich ekspresach kawa jest przygotowywana poprzez zalewanie zmielonych ziaren gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem. Wśród ekspresów ciśnieniowych znajdują się aż trzy rodzaje urządzeń: ekspresy kolbowe, ekspresy kapsułkowe oraz automatyczne ekspresy do kawy.

Kolbowe ekspresy ciśnieniowe do kawy

Podstawowym rodzajem ciśnieniowych ekspresów do kawy są ekspresy kolbowe. Ich nazwa wzięła się od metalowej kolby, do której przed przygotowaniem kawy należy wsypać zmieloną kawę. Później kolbę należy umieścić (wkręcić) w przeznaczone do tego miejsce, nacisnąć przycisk i czekać aż ekspres wykona swoją pracę. Standardowo ekspresy kolbowe mogą przygotować espresso lub duopio, czyli podwójne espresso. W większości modeli znajduje się również ręczny spieniacz do mleka, który umożliwia wykonanie np. cappuccino.

Ekspresy kapsułkowe

Dużą popularnością wśród klientów cieszą się również ekspresy kapsułkowe. Działają one tak samo jak ekspresy kolbowe, z tym że zamiast wsypywać zmieloną kawę do kolby, należy zastosować gotową kapsułkę z kawą, którą wrzuca się do ekspresu.

Automatyczne ekspresy do kawy

Najbardziej złożonym rodzajem ekspresów ciśnieniowych są ekspresy automatyczne do kawy. Jest to zdecydowanie najdroższy rodzaj ekspresów do kawy, który w zależności od marki i od   ilości dostępnych funkcji potrafi kosztować od 1,5 do nawet 8 tysięcy złotych! Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Ekspresy automatyczne są zdecydowanie najprostsze w użytkowaniu i w dodatku umożliwiają przygotowanie wielu różnych rodzajów kawy. Niektóre modele ekspresów automatycznych mają zaprogramowane nawet kilkanaście rodzajów kawy! Użytkownik musi dbać tylko o to, żeby regularnie czyścic wszystkie pojemniki na kawę, na mleko i na wodę oraz żeby je uzupełniać. Potem na panelu sterowania wystarczy tylko wybrać rodzaj kawy, na który ma się ochotę i ekspres samodzielnie ją dla nas wykona.

Rate this post