Twój dom jest Twoją twierdzą? Jeśli jesteś alergikiem, zapewne musisz zastanowić się nad odpowiedzią. Nie zawsze bowiem jesteś w stanie odgrodzić się od szkodliwych czynników powodujących wysypkę, kichanie czy problemy z oddychaniem – nawet we własnym domu! Zobacz, jak za pomocą dobrego żelazka parowego i odkurzacza dla alergików możesz sprawić, że Twój dom znów będzie dla Ciebie bezpieczny.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są najpopularniejsze alergeny, które mogą czyhać na Ciebie w domu,
  • jakie sprzęty domowe pomogą Ci ograniczyć alergeny w domu.

W walce z alergią Twoją lub bliskiej Ci osoby nie jesteś sam! Nowoczesne technologie zastosowane w urządzeniach AGD pomagają zwalczać alergeny takie jak kurz, roztocza i pyłki, dzięki czemu powietrze w Twoim domu jest idealnie świeże, a meble i elementy wystroju – w 100% bezpieczne. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wybieraniu sprzętów małego AGD dla alergika.

Alergia w domu – co może ją powodować?

Wystarczy popełnić kilka drobnych niedopatrzeń, aby w Twoim najbliższym otoczeniu nagromadziły się alergeny. Zobacz, co może Cię uczulać w Twoich czterech ścianach i jak skutecznie usuwać czynniki alergenne:

  • Pleśń – grzyby pleśniowe nie zawsze są widoczne w postaci charakterystycznych wykwitów na ścianach. Wystarczy, że Twoje mieszkanie jest słabo wentylowane – wówczas każde gotowanie, pranie i suszenie ubrań czy kąpiel zwiększa wilgotność w pomieszczeniu i stwarza grzybom idealne warunki do rozwoju. Rozwiązaniem jest częste wietrzenie domu i kontrolowanie, czy w filtrach, wentylacji, lodówce, materacach i roślinach doniczkowych nie rozwinęły się pleśnie.
  • Kurz – a konkretnie roztocza kurzu domowego. Żywią się martwym naskórkiem i preferują temperaturę 25℃. Najczęściej żerują na materacach, pościeli, kanapach i pluszowych zabawkach. Aby się ich pozbyć, należy zwalczać kurz (zbierać go odkurzaczem i mokrą ścierką), wymienić puchowe kołdry na syntetyczne, dezynfekować parą wodną zabawki oraz prać pościel i ręczniki w temperaturze 60℃.
  • Sierść zwierząt – a właściwie białko zawarte w ich naskórku i wydzielinach (np. ślinie). Oprócz częstego sprzątania zaleca się również mycie rąk i zmianę ubrań po kontakcie z czworonogiem, a także niewpuszczanie go do sypialni.
  • Pyłki roślin – które dostają się do domu przez okno. Należy je zwalczać podobnie jak kurz, to znaczy często odkurzać i myć podłogi.

Jak widać, dom alergika nie obędzie się bez częstego sprzątania i wietrzenia. Zobacz, jakie sprzęty okażą się niezastąpione w utrzymywaniu domu w czystości.

Przydatne AGD dla alergika

Jeśli cierpisz na alergię lub masz w rodzinie alergika, powinieneś kierować się tym faktem przy wyborze niezbędnych urządzeń AGD. Warto bowiem, aby miały one konkretne funkcje, dzięki którym Twój dom stanie się idealnie czysty i wolny od alergenów.

Odkurzacz dla alergika

Wiesz już, że osoby uczulone na roztocza powinny raczej odkurzać podłogi niż je zamiatać, aby niepotrzebnie nie wzbijać kurzu w powietrze. Z tego samego powodu odkurzacze dla alergika posiadają superszczelne filtry HEPA, które sprawiają, że powietrze wydostające się z urządzenia jest pozbawione cząsteczek kurzu i drobnoustrojów. Odkurzacz antyalergiczny zasysa kurz do środka i zatrzymuje go wewnątrz.

Zastanawiasz się, jaki model jest lepszy – odkurzacz bezworkowy czy workowy? Specjaliści ZELMER polecają alergikom model bez worka – jest bardziej ekologiczny (nie trzeba zużywać worków, co przy częstym sprzątaniu domu alergika generowałoby masę odpadów), ma duży pojemnik, który rzadziej i wygodniej się opróżnia, a którego wnętrze można łatwo umyć wodą z płynem do mycia naczyń. 

Żelazka – do dezynfekowania parą

Wysoka temperatura zabija drobnoustroje i neutralizuje pozostałości środków piorących. Dlatego przy wyborze żelazka parowego zwróć uwagę na moc urządzenia i stały maksymalny wyrzut pary – ubrania i tekstylia w domu alergika będą potrzebowały jej całe mnóstwo. Dobrze, aby żelazko posiadało funkcję automatycznego czyszczenia i system zapobiegający osadzaniu się kamienia dla jeszcze większej higieny użytkowania.

Za pomocą gorącej pary zdezynfekujesz uprane ubrania i odświeżysz te przygotowane do ponownego założenia. Z łatwością usuniesz także alergeny z pluszowych zabawek dziecka. Aby mieć stale pod ręką dezynfekującą moc pary wodnej, pomyśl o zakupie parownicy. Małe, praktyczne urządzenie pomoże Ci odświeżyć nie tylko odzież, ale także zasłony, firany, kanapy oraz materace.

Wiesz już, bez jakich sprzętów nie obędziesz się podczas walki z alergią. Zajrzyj na stronę www.zelmer.pl, aby odkryć inne urządzenia, dzięki którym Twoje życie stanie się łatwiejsze.

Rate this post