Lodówka do zabudowy to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na perfekcyjnej aranżacji przestrzeni kuchennej. Na drzwiach modeli tego typu możesz zamontować wybrany przez ciebie front meblowy, dzięki czemu, urządzenie AGD wygląda jak kolejna szafka w zabudowie meblowej. Interesuje Cię takie rozwiązanie? Sprawdź zatem, w jaki sposób wybrać najlepszy model dla siebie.

Estetyka jest najważniejszą zaletą lodówek do zabudowy. Pamiętaj jednak, że to sprzęt nieco droższy od modeli wolnostojących, a dodatkowo wymaga odrobinę więcej miejsca. Niemniej jednak, jeśli podjąłeś decyzję o zakupie takiego sprzętu, oto kilka parametrów technicznych, które musisz koniecznie sprawdzić przed wizytą w sklepie.

Pojemność i wielkość

Lodówki do zabudowy, choć mają podobne rozmiary do wolnostojących modeli, są wyposażone w mniejsze komory chłodnicze i mroźnicze. Dlatego też musisz dokładnie przyjrzeć się parametrom technicznym interesującego Cię modelu i sprawdzić pojemność, a nie tylko głębokość i szerokość. Jak wybrać odpowiednią? Wartość wyjściowa to 130 litrów. Do niej dodajesz po 30 litrów na każdego domownika. Oznacza to, że jeśli w twoim domu mieszka 5 osób, potrzebujesz chłodziarki o pojemności co najmniej 280 litrów. Uwaga! Chłodziarki, a nie całej chłodziarko-zamrażarki.

Pamiętaj, że w ofercie dobrych producentów, takich jak Liebherr, znajdziesz modele o różnych rozmiarach – w tym te dwudrzwiowe. Zanim kupisz, upewnij się, że Twoja zabudowa pozwoli na wstawienie modelu, który Cię zainteresował. Najlepiej zaś – wybierz lodówkę już na etapie projektowania mebli.

Odpowiedni system wentylacji

Lodówka do zabudowy musi być nie tylko idealnie dopasowana do zabudowy meblowej, ale także należy jej zapewnić odpowiednią wentylację. Powietrze musi mieć możliwość swobodnego przepływania od dołu, przez tył lodówki aż do góry – to zapobiegnie przegrzaniu się, a co za tym idzie – awarii sprzętu. Jak zatroszczyć się o właściwą wentylację? Ponownie wracamy do kwestii rozmiarów urządzenia – od ściany musi ją dzielić minimum 40 mm. Weź to pod uwagę podczas dobierania modelu.

Bogate wnętrze

Choć wybór lodówek do zabudowy jest nieco mniejszy niż tych wolnostojących, w ofercie dobrych producentów znajdziesz modele oferujące doskonałe parametry techniczne. Co powinno być kluczowe wśród parametrów Twojej nowej chłodziarko-zamrażarki? Jeżeli bierzesz pod uwagę sprzęt z najwyższej półki, jaki oferuje Liebherr, na szczycie listy znajdzie się oczywiście technologia NoFrost, dzięki której nie będziesz musiał rozmrażać swojego sprzętu. Warto również zadbać o to, by w komorze chłodniczej znajdowała się strefa BioFresh, która zapewni warzywom i owocom dłuższą świeżość. Przyjrzyj się także organizacji przestrzeni wewnątrz komór.

Pamiętaj: zamiast chłodziarko-zamrażarki do zabudowy możesz się zdecydować na zakup lodówki i zamrażarki do zabudowania osobno. W ten sposób rozdzielisz oba urządzenia, np. umieszczając je w innych częściach kuchni, a jednocześnie zyskasz więcej miejsca.