Wybierając w sklepie internetowym lub stacjonarnym odpowiedni model szukanego urządzenia AGD wiele osób bierze pod uwagę opisujące dany sprzęt parametry użytkowe. Jednym z najważniejszych i najczęściej branych pod uwagę jest klasa energetyczna urządzenia, czyli jego klasa energooszczędności. W artykule dokładniej opisujemy, jakie jest znaczenie tego parametru, na jakiej podstawie według obowiązujących przepisów jest określany oraz jakie zmiany w oznaczeniach klas energetycznych wprowadza się na terenie EU w 2021 roku.

Jakie znaczenie ma klasa energetyczna urządzenia AGD?

Wraz z coraz bardziej rosnącym w naszym życiu znaczeniem ekologii, wszyscy zaczynamy zwracać coraz więcej uwagi na to, żeby nasze wybory nie powodowały szkód dla środowiska. Wybór stosowanych na co dzień urządzeń AGD w oparciu o opisującą je klasę energetyczną sprawia, że dzięki temu ogranicza się ilość zużywanej energii elektrycznej, co ma nie tylko wpływ na to, że w mniejszym stopniu oddziałujemy na środowisko naturalne, ale także na ponoszone przez nas koszty eksploatacji tego sprzętu. Mniej zużywanej energii elektrycznej będzie się po prostu wiązało z tym, że nie będziemy musieli wydawać co miesiąc tak dużo pieniędzy.

O czym nie można jednak zapominać, wybierając konkretne modele małych lub dużych urządzeń AGD i porównując opisujące je parametry klasy energetycznej, szybko zauważymy, że sprzęt, który nie będzie się wiązał z ponoszeniem tak dużych kosztów eksploatacji, czyli który będzie miał lepszą klasę energooszczędności, może być nawet o kilkaset złotych droższy od urządzenia, które ma dokładnie taką samą funkcjonalność, ale zużywa w trakcie pracy więcej energii elektrycznej.

O to, czy warto jest wydawać dużo więcej pieniędzy za urządzenia AGD, które mają wyższą klasę energooszczędności, zapytaliśmy naszego rozmówcę, doradcę klientów ze sklepu online AGD Design, odpowiedział nam, że:

Podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego urządzenia AGD, nie warto jest kierować się wyłącznie jego klasą energooszczędności. Ta bowiem nie zawsze będzie się wiązała ze zmniejszoną sumą poniesionych przez klienta kosztów zakupu urządzenia i jego późniejszej eksploatacji. Często po prostu jest tak, że urządzenie o wyższej klasie energooszczędności jest nawet o kilkaset złotych droższe od podobnego urządzenia, które zużywa nieco więcej prądu. Poniesiony koszt zakupu w takich przypadkach często może się zwrócić dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach użytkowania. Nie zawsze jednak taki sprzęt będzie przez tak długi okres czasu w pełni sprawny, przez co niestety można zostać stratnym.

Na jakiej podstawie określa się klasy energooszczędności urządzeń AGD?

Obowiązujące na terenie Unii Europejskiej klasy energooszczędności urządzeń AGD mają za zadanie wskazanie klientów tego, ile dane urządzenie zużywa w trakcie pracy energii elektrycznej. Klasa sprzętu dokładnie informuje ile kWh energii zużywa urządzenie w trakcie cyklu pracy i na tej podstawie jest ono klasyfikowane  według współczynnika efektywności energetycznej. Jest on określany na podstawie porównania rocznego zużycia energii przez urządzenie, ze średnim zużyciem energii elektrycznej przez najpowszechniejsze tego samego typu urządzenia.

Według obowiązujących do tej pory dyrektyw EU klasy energetyczne urządzeń AGD wolnostojących, urządzeń do zabudowy oraz drobnego AGD oznacza się literami od A go G, kolorami oraz znakami +. Cała skala obejmuje aż 10 klas energetycznych. Najbardziej energooszczędne są urządzenia klasy A+++, a najmniej urządzenia klasy G.

Zmiany w etykietach energooszczędności od marca 2021 roku

Według przyjętych w zeszłym roku zmian niebawem z opisów klas urządzeń AGD mają zniknąć znaki +. Na nowych, wprowadzanych od marca 2021 roku etykietach mają występować jedynie oznaczenia w skali od A do G. Co bardzo ważne, w wyniku przeskalowania oznaczeń klas energooszczędności, stosowane wcześniej oznaczenia klasy A+++ mają odpowiadać urządzeniom klasy C lub D, natomiast urządzenia klasy A+ klasie F lub G. Ta zmiana ma zmobilizować i wymusić na producentach sprzętu AGD poszukiwania nowych sposobów na zmniejszenie ilości zużywanej przez ich produkty energii elektrycznej. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że znajdujący się na urządzeniu zielony znaczek A ma bardzo duże znaczenie marketingowe. Żeby go jednak można było uzyskać, teraz będzie się trzeba bardziej postarać.

Rate this post