Funkcjonalne wykończenie małej kuchni jest jeszcze trudniejsze, niż aranżacji kuchni dużej. Jednymi z najważniejszych elementów, które trzeba będzie mądrze wybrać i wygodnie ustawić są duże kuchenne urządzenia AGD. To właśnie od nich w największej mierze będzie zależało to, czy codzienne użytkowanie kuchni będzie na pewno wygodne i czy będziemy w stanie w niej wykonywać wszystkie zamierzone zadania. W naszym artykule tłumaczymy, w jaki sposób dobrać duży sprzęt AGD do małej kuchni, jakie są dostępne możliwości wyboru oraz w jaki sposób ustawić wszystkie urządzenia tak, żeby było z nich wygodnie korzystać.

Wybór odpowiednich urządzeń AGD do małej kuchni

Sprzęt AGD to najważniejszy element wyposażenia każdej kuchni. Obecnie osoby, które poszukują najlepszych rozwiązań, żeby zapewnić sobie dużą wygodę w przechowywaniu pokarmów i w gotowaniu, mają do wyboru bardzo dużo rodzajów urządzeń gospodarstwa domowego. Niestety w małych kuchniach i w aneksach kuchennych nie zawsze łatwo jest znaleźć na wszystko miejsce. Często więc niestety bywa tak, że klienci podejmują decyzje np. o zrezygnowaniu w kuchni ze zmywarki czy z piekarnika. Na pewno jednak tak naprawdę bardzo chcieliby mieć takie urządzenia w swojej kuchni i zapewne za jakiś czas będą żałowali podjętej obecnie decyzji. Na szczęście niekoniecznie w takich sytuacjach trzeba rezygnować z jakichś udogodnień. W XXI wieku producenci kuchennego sprzętu AGD dają klientom wiele ciekawych rozwiązań problemów z niewystarczającą ilością miejsca na umieszczenie w kuchni wszystkich potrzebnych urządzeń.

Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu AGD Smart, który jest jednym z największych internetowych sklepów AGD:

Istnieje wiele ciekawych rozwiązań i urządzeń AGD, które są stworzone dla małych kuchni. Przede wszystkim są to urządzenia, które łączą w sobie funkcjonalność różnych sprzętów, np. piekarniki z mikrofalą, lub tzw. urządzenia kompaktowe. Te drugie są szczególnie chętnie wybierane przez klientów. Są bowiem zwykłymi urządzenia AGD, ale zajmującymi znacznie mniej miejsca. Dzięki nim nawet w bardzo małej kuchni nie trzeba rezygnować z wygody, tylko można mieć dostęp do wszystkich potrzebnych nam funkcjonalności.

Urządzenia kompaktowe nie są gorsze od zwykłych

Jak wspomniał nasz rozmówca, kompaktowe urządzenia AGD niczym nie ustępują tym o standardowych wymiarach. Zazwyczaj ich funkcjonalność jest dokładnie taka sama. Różnice są tylko w pojemności tego typu sprzętu. Tym jednak też nie trzeba się przejmować, ponieważ np. mniejsze piekarniki kompaktowe całkowicie wystarczą, żeby upiec w nich ciasto, czy przygotować obiad dla rodziny, natomiast zmywarkę kompaktową po prostu będzie się musiało nieco częściej włączać. Wybierając sprzęt kuchenny do małych pomieszczeń można skorzystać z wielu rodzajów kompaktowych urządzeń. Najpopularniejsze są wspomniane już kompaktowe piekarniki i zmywarki, ale dużą popularnością cieszą się też np. dwupalnikowe płyty grzewcze.

Zasady rozmieszczenia sprzętu AGD w małej kuchni

Planując rozmieszczenie urządzeń AGD w małej kuchni, trzeba się stosować do takich samych zasad jak w przypadku wykańczania kuchni o standardowych wymiarach. Kluczem będzie więc zachowanie zasad tzw. trójkąta roboczego. Jego wierzchołki to lodówka, czyli strefa przechowywania produktów spożywczych, zlewozmywak i zmywarka, czyli strefa higieniczna oraz kuchenka lub płyta grzewcza, czyli strefa gotowania. Odległość między tymi wierzchołkami powinna wynosić od 120 do 250 cm. W małych kuchniach konieczne będzie po prostu zastosowanie minimalnego odstępu, lub po prostu takiego, na jaki możemy sobie pozwolić w takiej przestrzeni.

Dobrym wyborem w przypadku małych kuchni jest stworzenie w niej wykonanej na wymiar zabudowy kuchennej, do której będziemy mogli „schować” duże urządzenia AGD do zabudowy. Takie rozwiązanie jeszcze bardziej ułatwi nam zaplanowanie i wykończenie całego pomieszczenia i umożliwi w pełni wykorzystać całą powierzchnię.

Rate this post