Chlorek sodu, powszechnie znany jako sól, znany jest ze swoich właściwości zmiękczających wodę, co oznacza, że w skuteczny sposób pomaga przeciwdziałać niekorzystnemu działaniu kamienia. Dlatego jest szeroko wykorzystywany m.in. w specjalistycznych produktach do domowego sprzętu AGD, na przykład w środkach do czyszczenia zmywarek. Jak sól działa na kamień i jakie są najskuteczniejsze sposoby jej stosowania?

Zmiękczacz wody

Najefektywniejszym sposobem na pozbycie się kamienia jest centralny zmiękczacz wody. Pracownik firmy Kamsol z Wieliczki, dystrybutora polskich produktów solnych, wypowiada się: Centralny zmiękczacz wody to urządzenie pozwalające na eliminację szkodliwego kamienia nie tylko z konkretnych sprzętów AGD, ale z całej instalacji kanalizacyjnej w mieszkaniu czy nawet budynku. Wystarczy zamontować zmiękczacz przy głównym ujęciu wody i uzupełniać go odpowiednimi produktami na bazie chlorku sodu, by skutecznie pełnił swoją funkcję.

Tabletki a granulaty solne

Tabletki solne, stosowane w takich urządzeniach jak zmiękczacze wody, mają specyficzny, cylindryczny kształt, który sprawia, że równomiernie się rozpuszczają i nie są odpowiedzialne za powstawanie złogów. Są także używane w stacjach do uzdatniania wody. Granulaty solne natomiast, w przeciwieństwie do tabletek solnych, wkłada się bezpośrednio do wybranego urządzenia przed jego uruchomieniem, np. zmywarki.

Chlorek sodu, z którego tabletki i granulaty solne w głównej mierze się składają, aktywnie doprowadza do wymiany „twardych” jonów minerałów zawartych w wodzie, odpowiedzialnych za powstawanie osadu szerzej znanego jako kamień, na „miękkie” jony sodu. Produkty solne w postaci tabletek oraz granulatów mają odpowiednio dopracowany kształt i skład, by działać ze stuprocentową skutecznością przeciwko kamieniowi.

Zalety zmiękczania wody

Dlaczego regularne stosowanie produktów na bazie soli do zmiękczania wody jest takie ważne? Przede wszystkim woda bez kamienia oznacza dłuższą żywotność sprzętu AGD działającego z użyciem wody – od pralki po czajnik. Cząsteczki wapnia i magnezu znajdujące się w wodzie przyczyniają się do powstawania korozji i zmniejszenia przepływu wody, a nawet całkowitego jego zablokowania. Te czynniki prowadzą do niszczenia się sprzętu, a co za tym idzie – występowania różnego rodzaju awarii.

Rate this post