Kiedy chcemy wymienić sprzęt AGD na nowy lub gdy nasze stare urządzenia uległy zużyciu, stajemy przed dylematem – w jaki sposób się ich pozbyć? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że wyrzucenie tego typu sprzętów na śmietnik jest nie tylko nielegalne, ale także bardzo niebezpieczne dla środowiska. Co w takim razie zrobić ze starymi urządzeniami? Przeczytaj.

Wysokie grzywny

Pralki, zmywarki, lodówki, chłodziarki, zamrażarki, kuchenki – pozbycie się tego typu zepsutych sprzętów może stanowić spory problem, szczególnie w przypadku przedmiotów o dużych gabarytach. Nie możemy ich po prostu wyrzucić na śmietnik, o czym informuje Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Niestety nadal jest to częstą praktyką, wynikającą nie tylko z nieznajomości prawa, ale także braku wiedzy o zagrożeniach i konsekwencjach, jakie niesie za sobą brak odpowiedniej utylizacji i recyklingu tego typu śmieci. Za nieprzestrzeganie przepisów w tym względzie grożą wysokie kary pieniężne, wynoszące nawet do 5000 zł. Jakie są inne konsekwencje?

Zanieczyszczenie środowiska

Elektrośmieci zawierają wiele niebezpiecznych substancji, takich jak rtęć, ołów, chrom, kadm czy związki bromu. Dostanie się ich do środowiska może być tragiczne w skutkach, dlatego ze zużytym sprzętem AGD należy postępować w szczególny sposób. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo szkodliwa może być nieprawidłowa utylizacja tych urządzeń. Mimo rosnącej świadomości ekologicznej, nadal nierzadko zdarza się, iż ludzie wyrzucają zużyty sprzęt AGD czy RTV na śmietnik, a co gorsza, pozostawiają je także w lasach. Konsekwencje to zanieczyszczone wody, powietrze i gleba, a także śmierć zwierząt i roślin. Czy istnieje prosty, szybki i nieszkodliwy dla środowiska sposób, aby pozbyć się zużytych urządzeń? Okazuje się, że tak.

Co zrobić z odpadami?

W pozbyciu się zużytego sprzętu AGD przychodzą nam z pomocą punkty zbiórki odpadów elektronicznych. Na terenie województwa mazowieckiego działa między innymi Ago recykling z siedzibą w Warszawie. Oddając odpady do takiego miejsca, dostajemy gwarancję, iż ich utylizacja przebiega w sposób całkowicie legalny i bezpieczny dla środowiska, a nadające się do wykorzystania części podlegają recyklingowi. Co ważne, jeśli nie mamy możliwości samodzielnego dostarczenia zużytego sprzętu do punktu, możemy skorzystać z możliwości odbioru odpadów przez firmę, której pracownik przyjedzie pod wskazany przez nas adres. Warto podkreślić, iż cała usługa jest całkowicie darmowa, a więc korzystając z niej, nie tylko dbamy o środowisko i nie narażamy się na zapłatę grzywny, ale okazuje się, że cały proces kosztuje nas o wiele mniej czasu i wysiłku niż wyrzucenie zużytych sprzętów na śmietnik czy złomowisko.

[avg] ([per]) [total] vote[s]