W ostatnich latach coraz więcej się mówi o znaczeniu jakości powietrza, którym oddychamy. Najczęściej takie dyskusje są prowadzone w kontekście dużego smogu, który przez dużą część roku jest niestety obecny w wielu regionach naszego kraju. Według specjalistów Polska jest jednym z tych krajów, w których jest najgorsza jakość powietrza na terenie Unii Europejskiej. W trakcie dużego smogu zaleca nam się przede wszystkim unikania wychodzenia z domu, jednak trzeba wiedzieć, że wewnątrz budynków jakość powietrza też nie musi być doskonała. Żeby ją nieco polepszyć, konieczne jest skorzystania z oczyszczaczy powietrza. W artykule przedstawiamy 5 korzyści ze stosowania oczyszczaczy.  

Powietrze składa się z bardzo wielu różnego rodzaju cząsteczek. Nie każda z nich jest jednak dla nas pożyteczna. Część z nich to bowiem mające niekorzystny wpływ na nasze zdrowie związki chemiczne. Z kolei także znajdujące się w powietrzu pyłki, bakterie, wirusy, kurz czy innego rodzaju substancje drażniące mogą powodować u nas pojawienie się różnego rodzaju reakcji alergicznych. Dokładny skład powietrza, którym oddychamy może zależeć oczywiście od wielu czynników. Żeby mieć jednak pewność, że przynajmniej w domu albo w biurze w składzie powietrza nie znajdują się żadne szkodliwe dla nas składniki, warto jest zastosować odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza. Jakie korzyści przynosi jego posiadanie?

Możliwość oczyszczenia powietrza, którym oddychamy

Czyli podstawowa funkcja, jaką pełnią oczyszczacze powietrza. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta ze sklepu internetowego z elementami wyposażenia biur Essi: Dobrej jakości oczyszczacz powietrza posiada w wyposażeniu filtry HEPA, które pozwalają na usunięcie z powietrza wewnątrz pomieszczeń nawet najmniejszych i najgroźniejszych dla człowieka pyłków. Dzięki temu zapewniamy w swoim domu lub w prowadzonym przez siebie biurze czyste i zdrowe powietrze. Oczyszczacze powietrza podczas swojej pracy wytwarzają parę wodną lub jony ujemne, które osadzają się na znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeniach, a następnie je usuwają. W zależności od klasy urządzenia oraz od dokładnej charakterystyki zastosowanych w nich filtrów, ich skuteczność może wynosić nawet 99 proc.!

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów z powietrza

Filtry HEPA umożliwiają usuwanie z powietrza wszelkich pyłków oraz innego typy składników, które mogą mieć niekorzystny wpływ dla naszego zdrowia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na urządzenia, które będzie posiadało także filtry węglowe, będziemy mogli także usunąć z wnętrza pomieszczenia unoszące się w  powietrzu nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacze powietrza usuwają z niego zapachy w procesie odfiltrowywania znajdujących się w nim cząsteczek, które są rozkładane, a następnie niszczone.

Oczyszczacze powietrza tworzą idealne środowisko dla alergików

Stosowanie oczyszczaczy powietrza jest szczególnie zalecane osobom, które cierpią na różnego rodzaju alergie wziewne oraz dla osób, które chorują na astmę. Usunięcie z powietrza wszelkich znajdujących się w nim alergenów oraz cząsteczek, które podrażniają błonę śluzową może takim osobom przynieść bardzo dużą ulgę. Pozbycie się tego typu składników z powietrza ma oczywiście także wpływ na ułatwienie oddychania osobom, które nie mają tego typu problemów, a na dodatek działa też trochę profilaktycznie i może sprawić, że nie powstaną one u nich także w przyszłości.  

Czyste powietrze zwiększa wydajność pracy w biurze

Zapewnienie odpowiednio dobranego oczyszczacza powietrza swoim pracownikom w biurze z pewnością będzie miało pozytywny wpływ na zwiększenie ich wydajności pracy. Istotnym skutkiem działania zanieczyszczonego powietrza, którym oddychamy, jest bowiem pogorszenie naszego skupienia oraz możliwości rozwiązywania różnego rodzaju problemów. Zanieczyszczone powietrze powoduje także problemy z oddychaniem czy bóle głowy. Brak tego typu negatywnych reakcji z pewnością sprzyja pracy i zwiększa efektywność wszystkich wykonywanych zadań.

Dodatkowe funkcje oczyszczaczy, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie

Niektóre dostępne w sklepach oczyszczacze powietrza mają jeszcze inne funkcje. Najważniejsza z nich to możliwość nawilżania powietrza. Jest ona istotna zarówno w trakcie gorącego lata, jak i zimą, w trakcie trwania okresu grzewczego. Zbyt suche powietrze wewnątrz pomieszczenia, w którym przebywamy, także bowiem może mieć negatywny wpływ na naszą koncentrację i ogólne samopoczucie, dlatego warto jest pomyśleć o jego dobrym nawilżeniu. Zanim jednak zdecydujemy się na taki rodzaj urządzenia, warto jest sprawdzić, czy na pewno znajdujące się w danych pomieszczeniach powietrze jest przesuszone. Zbyt duża wilgotność powietrza, także bowiem może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia.