Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w mieszkaniu pozbawionym mebli. Meble nie tylko ułatwiają nam życie, ale również nadają najbliższemu nam otoczeniu specyficznego kolorytu – w dużej mierze odpowiadają za to, czy będziemy dobrze się czuć między naszymi czterema ścianami, czy może przebywanie w nich będzie na dłuższą metę męczące. Jaki wpływ meble mają na aranżację wnętrza i o czym warto pamiętać przy ich zakupie?

Meble a aranżacja wnętrza

Nie da się ukryć, że spośród wszystkim elementów wystroju wnętrza, to właśnie meble odgrywają największą rolę w aranżowaniu przestrzeni. To one decydują, czy pokój będzie estetyczny, funkcjonalny i po prostu wygodny w użytkowaniu. To one dyktują rozmieszczenie pozostałych elementów wyposażenia – w końcu nikt nie dopasowuje wielkości i ustawienia mebli do wiszących na ścianach obrazów. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że aranżacja wnętrza to wyłącznie meble, bowiem nawet jeśli w pomieszczeniu znajdą się inne elementy wyposażenia – roślinność, obrazy sprzęty RTV etc. – to trudno w takim pomieszczeniu doszukać się jakiegokolwiek ładu i zamiaru aranżacyjnego, jeśli nie ma w nim mebli.

Trzeba przyznać, że Polacy dopiero od stosunkowo niedawna uczą się, jak dobrze aranżować  swoje domy, mieszkania i biura – mówi przedstawiciel firmy meblarskiej RustikalZostawiliśmy już za sobą epokę meblościanek oraz zapełniania mieszkań po brzegi meblami, jesteśmy coraz bardziej krytyczni wobec mebli pod względem estetycznym i jakościowym, coraz więcej wiemy też na temat dobrego zagospodarowania dostępnej przestrzeni.

Jak zaaranżować mieszkanie?

Każdy, kto kiedykolwiek urządzał mieszkanie od zera z pewnością doskonale wie, że zadanie to nie jest takie łatwe jak się wydaje. Osobom, które mają to zadanie jeszcze przed sobą, przyda się kilka wskazówek.

  • Najpierw meble, potem ściany – wbrew powszechnej praktyce, zanim wybierzemy kolor farb do ścian, powinniśmy zastanowić się nad estetyką mebli, które w danym pomieszczeniu umieścimy. Dlaczego? Ponieważ łatwiej będzie wybrać nam farby pod meble, niż na odwrót
  • Co za dużo to niezdrowo – wiele osób, szczególnie starszych pokoleń ma tendencję do zapełniania mieszkania po brzegi. O tym, jak fatalne ma to skutki przekonać można się wchodząc do takiego mieszkania. Brak dostępu do wielu miejsc, problem z utrzymaniem czystości, ogólny chaos i ciasnota to skutki nadmiaru mebli i bibelotów.
  • Nie kieruj się modą – meble, podobnie jak odzież, wychodzą z mody. Dlatego kierowanie się współczesnymi trendami nie powinno być naszym priorytetem w wyborze mebli. Przede wszystkim stawiajmy na nasze upodobania i potrzeby – te po latach wciąż będą aktualne.
  • Nie stawiaj pod ścianą – o ile to oczywiście możliwe, unikajmy wstawiania mebli pod samą ścianą. Paradoksalnie może to doprowadzić do optycznego pomniejszenia pomieszczenia.
  • Przede wszystkim funkcjonalność – niektóre meble zachwycają swoim pięknem, nie oznacza to jednak, że są przydatne. Piękna kanapa, na której nie da się usiąść lub położyć na dłuższy czas nie będzie dobrym wyborem.
Wpływ mebli na aranżację wnętrz
5 (100%) 1 vote[s]