„Ciasne, ale własne” – mówi powiedzenie. I słusznie, bo nie ma rzeczy, która wzbudza w nas większą radość niż własne mieszkanie – nawet to najmniejsze. Jednak, urządzenie go to zupełnie inna sprawa… Dlaczego? Bowiem musimy zwrócić szczególną uwagę na kolorystykę ścian i sufitu poszczególnych pokoi. Pokrywając je odpowiednią barwą, przy zastosowaniu paru nieskomplikowanych malarskich trików, nawet niewielkie pomieszczenie można wizualnie powiększyć, a te zbyt obszerne zmniejszyć. Jak? Spójrzmy poniżej. Jak wybrać idealne kolory wnętrz?

Jasne ściany

Przede wszystkim nie zapominajmy o znanych nam właściwościach barw – jasne kolory zbliżają i powiększają przedmioty, zaś ciemne je oddalają i zmniejszają. Pamięć o tej zasadzie pomoże nam nadać głębi i przestrzeni naszemu małemu pomieszczeniu lub odjąć kubatury temu zbyt dużemu. W myśl powyższego, małe mieszkanie, którego ściany pokryjemy bielą, szarością czy beżem zdawać się będzie nam większe, niż to, które pomalowalibyśmy na ciemno.

Ściana i sufit w jednym kolorze

Sufit i ściany w dużych, widnych pokojach pomalowanych na jednolitą, nasyconą barwę sprawią, że pomieszczenia te optycznie będą wyglądały na mniejsze. Jednocześnie nabiorą one dzięki takiemu wykończeniu przytulności i ciepłej atmosfery.

Z kolei małe, nie oświetlone wnętrza, w których zarówno sufit jak i ściany zostaną pokryte ciemną barwą, zdawać się nam będą większe, gdyż nie będziemy w stanie określić ich granic.

Barwne kontrasty

Odwołując się do wyżej wspomnianych cech barw, zauważmy, że pomalowanie jednej ze ścian jasną barwą sprawi, że wyda się ona nam znacznie bliższa. Zaś pokrycie jednej z nich ciemnym kolorem sprawi, że optycznie oddali się ona od nas. Tymi prostymi sposobami będziemy mogli wizualnie poprawić kształt pokoi o zaburzonych proporcjach.

Ciepłe i zimne kolory wnętrz

Inną znaną z plastyki właściwością kolorów jest to, że chłodne barwy oddalają przedmioty, zaś ciepłe je przybliżają. Z tego wynika, że wnętrza pomalowane zimnymi barwami wyglądają na większe niż takie same pomieszczenia pokryte ciepłym odcieniem.

Cieniowanie

Przestronności naszym pomieszczeniom możemy nadać również stosując cieniowanie. Popularne „przecierki” musimy wykonywać jedynie w taki sposób, aby ich wzór robił się gęstszy przy podłodze albo przy którejś ze ścian. Dzięki nim sprawimy, że pokój nabierze lekkości.

Pasy na ścianie

Gdy jednobarwne ściany nam się nie podobają, możemy nasze wnętrza pomalować w pasy – te poprowadzone poziomo optycznie rozszerzą pokój, zaś te pionowe – sprawią, że wyda nam się on wyższy.

Połysk czy mat

Pamiętajmy, że użycie farby matowej, która pochłania światło spowoduje, że pomalowane nią pomieszczenie wyda nam się wizualnie mniejsze. Natomiast wnętrza, których ściany zostały pokryte farbą z lekkim połyskiem, błyszcząc się w promieniach słońca lub w sztucznym świetle, optycznie wyglądać będą na większe.

Dzięki powyższym sztuczkom malarskim możemy dowolnie kształtować wygląd naszych pomieszczeń. Odpowiednio dobrana farba… i mamy efekt zwiększenia albo pomniejszenia pokojów – zależeć to będzie jedynie od naszej woli.

Autor: Anna Jaroszewicz

Kolory odmieniające wnętrze
Oceń post