„Telewizory LED wyprą wkrótce zwykłe LCD” – ostrzegają, a może tylko informują specjaliści nowych technologii. Nowa technologia stanowi największe zagrożenie dla najbardziej popularnych obecnie na rynku telewizorów LCD. Dlatego będą one powoli wypierane z rynku.

Nowa technologia

LED przebijają je pod względem jakości obrazu i zużycia energii. Jednym z pierwszych producentów, który przedstawił nową generację telewizorów opartych na technologii podświetlenia diodami LED, był Samsung. Technologia LED, czyli z angielskiego Light emitting diode to maleńkie diody, które zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny. Dziś obecne są niemal we wszystkich dziedzinach życia – wykorzystuje się je zarówno w przemyśle ciężkim, jak i oświetleniu dekoracyjnym.

W telewizorach LED diody te wykorzystywane są do tylnego podświetlenia panelu w miejsce dotychczasowych, tradycyjnych lamp CCFL. Zapewnia to niespotykaną wcześniej smukłość konstrukcji, jakość obrazu i oszczędność energii. Telewizory LED TV charakteryzuje wysoka dynamika kontrastu i nasycenie kolorem (zwłaszcza bieli i czerni). Jest to możliwe, ponieważ układ podświetlenia LED można wygasić do 1% jasności, co umożliwia uzyskanie niezwykle głębokiej i naturalnej czerni. Jednak technologia ta, to nie tylko świetny obraz, ale również oszczędność energii. Jak zaznacza Cezary Urynowicz z firmy Sharp Polska: „Nowe telewizory zużywają o 60 proc. mniej prądu niż tradycyjne LCD. To z pewnością będzie atut, który zaważy na tym, że szybko zyskają na popularności”.

Oceń post