Jak wśród bogatej oferty znaleźć odpowiedni system okienny do kuchni, aby nie był on tylko jego ozdobą, ale również w pełni pozwalał na komfort korzystania z tego pomieszczenia? Specjaliści polecają zwłaszcza w tym wypadku okno uchylno-przesuwne. Spróbujemy zatem przybliżyć jego specyfikę. Wybierzmy wspólnie idealne okna kuchenne.

Okna kuchenne: perfekcyjna konstrukcja

Nowoczesne rozwiązanie, jakim jest okno uchylno-przesuwne, posiada okucie, które pozwala po pierwsze na uchylenie okna, a po drugie – na jego przesunięcie wzdłuż otworu na szynach. Posiada ono takie możliwości dzięki temu, że jego mechanizm obwiedniowy został oparty na zawiasach i prowadnicach szynowych. Poza tym to właśnie za sprawą dwóch sprzężonych ramion rozwórki skrzydło okienne może znajdować się w takich pozycjach, jak uchylna i przesuwna z zachowaną łatwością przechodzenia z jednej do drugiej oraz z zabezpieczeniem przed ruchami bocznymi. Swoją wysoką stabilność z kolei zawdzięcza okno uchylno-przesuwne stalowym wzmocnieniom. Natomiast bezpieczeństwo, jakie zyskuje klient podczas jego użytkowania, zapewnione zostaje dzięki doskonałemu systemowi uszczelnienia oraz ryglowania okna.

Istnieją też wersje okna kuchenne uchylno-przesuwnego, które pozwalają na to, żeby dociskanie i odciąganie skrzydła dokonywało się samoczynnie. Czynności te zostają sprzęgnięte z mechanizmem uruchamiania klamki. Producenci oferują okna w różnych kolorach i systemach profili. Także można zamówić je w dogodnych rozmiarach, przy czym pozwalają na naprawdę duże powierzchnie szklane, dzięki czemu nadają się do pomieszczeń słabo oświetlonych.

Doskonała cyrkulacja powietrza

Jedną z największych zalet, dla których w kuchni warto postarać się o okno uchylno-przesuwne, jest ta, że zapewni ono optymalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Gdy tylko chcemy wywietrzyć kuchnię, bez większego wysiłku uchylamy okno i możemy szybko zobaczyć efekty. Okna tego rodzaju gwarantują też dobre właściwości termiczne i wysoką izolacyjność akustyczną.

Niewątpliwym problemem w kuchni jest zwiększona wilgotność powietrza spowodowana nadmiernym wytwarzaniem się pary wodnej podczas przygotowywania różnych potraw. Dlatego warto zaopatrzyć okno uchylno-przesuwne w dodatkowe akcesoria. W tym wypadku sprawdzą się nawiewniki, które spowodują odpowiednio szybką wymianę zużytego powietrza.

Okna kuchenne i zaoszczędzenie miejsca

Zdecydowanie powodem, dla którego powinniśmy się skusić na okno uchylno-przesuwne jako idealne rozwiązanie do naszej kuchni, jest duża oszczędność miejsca uzyskana za jego sprawą. Niewątpliwie zatem przyda się zwłaszcza, gdy kuchnia jest mała, gdyż okno nie wymaga przestrzeni niezbędnej do otworzenia skrzydła okiennego do wewnątrz pomieszczenia. Zapewnia ono też dodatkowo komfortowe wykorzystanie parapetu jako dodatkowej półki bez obawy, że wszystko po otwarciu okna z niego spadnie.

Okazuje się, że zakup okna kuchenne uchylno-przesuwnego wcale nie wiąże się z o wiele wyższymi kosztami w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami, a jego właściwości znacznie przewyższają parametry zwykłych okien.

Oceń post