Szprosy imitujące podział okna na mniejsze pola spotykamy najczęściej w starych domach albo tych stylizowanych na szlacheckie, zwyczajowe dworki. Jednak coraz częściej, ze względów ozdobnych, chcielibyśmy zamontować je również w nowocześniejszych budynkach. Czy pasują do nich? Czy nie będzie to pomieszanie stylów? W decyzji niech nam pomoże prześledzenie rodzajów szprosów i ich najczęstszego zastosowania. Jak wybrać szprosy okienne?

Rodzaje szprosów

Współczesne szprosy możemy nabyć w różnych kolorach, o różnych kształtach, wykonane z różnych tworzyw. Łatwo je zatem dobrać do naszych okien, niezależnie od ich kształtu czy koloru elewacji domu.

Mimo tej pozornej różnorodności szprosy występują w gruncie w dwóch rodzajach:

  • szprosy wewnętrzne (wewnątrzszybowe), stanowiące przeważnie elementy aluminiowe zamontowane wewnątrz szyby. Przeznaczone są do ozdoby okien o różnych kształtach, choćby najbardziej wymyślnych, gdyż możemy je montować na wiele sposobów – wyginać w łuki czy koła, tworzyć różnokątne połączenia. Są dostępne w kilku barwach i o różnych szerokościach profilu.
  • szprosy zewnętrzne (wiedeńskie), naklejane na szybę. Produkuje się je z tworzyw sztucznych lub aluminium, rzadziej z drewna, zaś na ich spodniej części umieszcza się taśmę samoprzylepną, stanowiącą mocowanie do szyby. Są one dostępne w różnych kolorach, grubościach, szerokościach oraz kształtach, zaś przyklejenie ich możliwe jest nawet na zamontowanym już oknie. Przy tej czynności musimy jednak uważać, aby szprosy naklejać na czystą (odkurzoną i odtłuszczoną) oraz suchą szybę. W przeciwnym razie klej nie będzie się dobrze trzymał, powodując odpadanie szprosów. Pamiętać musimy również, aby szprosy nie były dokładnie dopasowane do wymiarów naszego okna, ale by były troszeczkę krótsze – da to miejsce na rozszerzenie się materiału pod wpływem wzrostu temperatury, przykładowo w upalne lato.

Oprócz tych dwóch rodzajów możemy nabyć także szprosy dwubarwne o różnych szerokościach. Ich zaletą jest kolorystyka, dzięki której z łatwością dopasujemy je zarówno do koloru elewacji, jak i do aranżacji wnętrza.

Szprosy okienne: zastosowania

Współcześnie szprosów używa się podczas budowania domów stylizowanych na dawne. Stosuje się je także w czasie renowacji starych budynków, gdyż pozwalają zachować małe podziały dawnych okien, umożliwiając równocześnie zamontowanie znacznie większych skrzydeł okiennych.

Czy oprócz renowacji i stylizacji budynków szprosy mają inne zastosowanie we współczesnym budownictwie? Oczywiście, że tak. Spójrzmy, jakie przykładowe zastosowania mają szprosy w nowych domach:

  • tworzą podziały okna, toteż są często stosowane ze względu na walory estetyczne
  • upiększają wygląd okna i fasady
  • uatrakcyjniają architekturę budynku i nadają mu odpowiedni charakter
  • ozdabiają nowoczesne, panoramiczne przeszklenia lub w stolarkę o nietypowych kształtach
  • nadają oknom niecodzienny wygląd, a wnętrzu dzięki światłu przez nie wpadającemu dodają wyjątkowego uroku

Dzisiejsze szprosy nie muszą być jedynie ozdobą starych domów lub elementem stylizacyjnym. Jeżeli pragniemy zbudować nowoczesny dom z oknami w nie wyposażonymi, nic nie stoi na przeszkodzie. Uwzględnijmy naszą zachciankę w projekcie. Wśród takiej różnorodności kolorów i rozmiarów proponowanych nam dziś przez producentów okien, na pewno zajdziemy szprosy odpowiednie dla nas.

Czy zamontować szprosy w oknach swojego domu?
Oceń post