Co trudnego może być w zaprojektowaniu ogrodu? Kilka drzewek tu, kilka krzaczków tam, po środku wytyczona ścieżka. Łatwizna… Po co więc wydawać pieniądze na architekta krajobrazu, skoro sami najlepiej wiemy, jak ma wyglądać nasz ogród? Czy, aby na pewno… Poniższe informacje pomogą nam zdecydować, czy samodzielne urządzanie ogrodu to dobry pomysł, który umożliwi nam oszczędności, czy może wręcz przeciwnie – przysporzy nam dodatkowych kosztów?

Oszczędności?

Zanim zaczniemy urządzać nasz ogród, zastanówmy się, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na ten cel? Bądźmy świadomi, że musimy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Niestety… robocizna, materiały i zasadzenie roślin, nie mówiąc już o wybudowaniu małej architektury czy wykopaniu oczka wodnego, kosztują. Pamiętajmy, że w razie wyboru niewłaściwego sposobu zagospodarowania działki, zainwestowane środki stracimy bezpowrotnie lub będziemy zmuszeni zapłacić kolejne kwoty na naprawę popełnionych błędów, a w skrajnych przypadkach na ponowną aranżację. Nietrafne próby urządzania ogrodu nie tylko pochłoną więcej pieniędzy niż zakładaliśmy na początku, ale też przedłużą znacznie prowadzone w nim prace.

Opisanych wyżej problemów unikniemy, zatrudniając profesjonalistę. Architekt krajobrazu, którego pomoc powiększy nieznacznie koszty budowy ogrodu, będzie gwarancją, że każda zainwestowana złotówka zostanie jak najlepiej wykorzystana.

Angażując go, uzyskamy również pewność, że nasz ogród zostanie ukończony w ustalonym czasie. Dlaczego? Bowiem wykonując swoją pracę, architekt krajobrazu bierze pod uwagę dwa czynniki: czas przewidziany na stworzenie ogrodu i nakład finansowy, jakim dysponujemy. Na ich podstawie i znając nasze oczekiwania, podpowie nam wiele pomysłów specjalnie dobranych do warunków naszej działki, zaś odradzi te, które są niewłaściwe, zbyt kosztowne lub za długotrwałe w realizacji. Przykładowo, gdy nie mamy zbyt wiele pieniędzy, architekt krajobrazu pomoże nam tak rozplanować tanie, małe rośliny, aby stworzyły niezwykle interesującą kompozycję.

Wybór oferty

Gdy nasz ogród tworzy architekt krajobrazu, od początku wiemy, jaki będzie jego końcowy wygląd. Ustalenia, które zapadną na naszym spotkaniu z nim, są dla niego bazą do naszkicowania odpowiednich rysunków ukazujących wybrane przez nas rozwiązania na naszej działce. Gdy nam się coś nie spodoba, możemy dokonać zmian czy ulepszeń jeszcze zanim rozpoczniemy rzeczywiste tworzenie ogrodu. Takie wczesne uchronienie się przed pomyłkami, zabezpieczy nas przed kosztami wynikającymi z wcielania w życie nietrafionych pomysłów.

Dodatkowo architekt krajobrazu bardzo często ma portfolio swoich prac. W nim zobaczymy ogrody stworzone w przeróżnych stylach architektonicznych, ciekawe rozwiązania oraz materiały do nich użyte. Możliwe, że znajdziemy tam pomysły, które by nam nie przyszły do głowy bez podpowiedzi, a które staną się główną atrakcją naszego ogrodu.

Ogród wychodzący naprzeciw potrzeb

Ogród projektowany przez profesjonalistę będzie odzwierciedlał nie tylko nasze potrzeby czy obowiązki, ale i nasz charakter. Dlaczego? Bowiem architekt krajobrazu zaproponuje nam rozwiązania idealnie dostosowane do naszych oczekiwań, a także sposobu spędzania przez nas czasu. Przykładowo, gdy posiadamy dzieci, architekt krajobrazu uwzględni w projekcie ogrodu miejsce do ich zabawy, a gdy lubimy mieć własne warzywa – przestrzeń na mały warzywniak.

Wszystko to, dzięki wiedzy i doświadczeniu, które pomogą mu harmonijnie wkomponować obszar naszych ulubionych aktywności w aranżację ogród. Architekt krajobrazu odbędzie z nami w tym celu rozmowę wstępną. Dowie się w niej o tym, jak chcemy by wyglądał nasz ogród, co chcemy zachować z jego dotychczasowego wyglądu, jakie mamy pomysły na niego. Podpowie nam też, czy upatrzone przez nas rozwiązania są możliwe do realizacji na danym terenie, co uchroni nas przed zbędnymi kosztami wynikającymi z prób wcielania ich w życie.

Pielęgnacja ogrodu

Współpraca z architektem krajobrazu nie kończy się na postawieniu ogrodu – udzieli nam także informacji, jak odpowiednio zadbać o zieleń w przyszłości, aby długie lata cieszył nasze oczy swoim pięknem.

W tym celu architekt krajobrazu może zaoferować nam coroczną, płatną za każdym razem pielęgnację ogrodu. Alternatywą tego rozwiązania jest jednorazowo płatne sporządzenie przez niego opisu z wytycznymi pielęgnacyjnymi dla konkretnej roślinności. W oparciu o zalecenia, które zostawi nam architekt krajobrazu, sami będziemy mogli zadbać o nasz ogród.

Jak sprawić, by nasz ogród był harmonijny i ładny, zatrudnijmy profesjonalistę do jego aranżacji. Architekt krajobrazu stworzy dla nas piękny i funkcjonalny ogród. Jego angaż nie będzie drogą sprawą, patrząc na całościowe koszty budowy ogrodu.  Gdy sądzimy, że sami poradzimy sobie z zapanowaniem wystroju działki – nasza wola. Lecz czy do kładzenia instalacji elektrycznej również zabieramy się sami? Czy jednak wzywamy na pomoc specjalistę?

Autor: Anna Jaroszewicz

Czy warto zatrudnić architekta krajobrazu?
Oceń post