Wykonane samodzielnie dadzą nam na pewno dużą radość i satysfakcję. Schody ogrodowe mogą nam ułatwić poruszanie się po nim, a także stanowić bardzo ważny element dekoracyjny.

Schody składają się z takich elementów jak podstopnica, stopnica, nosek i niekiedy spocznik. Nie można także zapomnieć o podbudowie i fundamencie, bez których żadne schody nie utrzymają naszego ciężaru.

Jak zrobić samemu schody ogrodowe?

Schody ogrodowe zawsze zaczynamy budować od dołu bez względu na ich wygląd i konstrukcję.

Zanim przystąpimy do robienia schodów musimy, jeśli takiego nie ma, wykonać sztuczny nasyp, a następnie odpowiednio go zagęścić poprzez ubicie ręczne bądź mechaniczne.

Pamiętać należy o tym, że ziemia osiada pod swoim własnym ciężarem w ciągu pierwszego roku około 10-15%. Gdy chcemy zrobić schody z kostki na przykład granitowej, betonowej lub betonowej musimy wykonać także wykop pod fundament krawężników inaczej stopnie będą się z upływem czasu „rozjeżdżać”. Pod elementy betonowe lub kamienne stosujemy 15 lub nawet 20 centymetrową podsypkę cementowo- piaskową. Zachowujemy przy tym proporcje 1:10 (cement : piasek).

Całą prace zaczynamy od zabezpieczenia dna schodów. Pod najniższy stopień należy zastosować zbrojony fundament zapobiegający osuwaniu się schodów. Na dnie wykopu należy ułożyć warstwę zagęszczonego piasku. Gdy beton zastygnie układamy na zaprawie cementowej wierzchnią warstwę ozdobną np. kamień lub klinkier. Najtrudniejsze w wykonaniu są schody betonowe, wykop pod nie musi być idealnym odwzorowaniem kształtu stopni.

Najważniejsze, żeby wykonane przez nas schody były stabilne i równe, a także dopasowane do charakteru ogrodu, czyli zrobione z właściwego materiału.

Gdy skarpa jest bardzo stroma, lepiej poprowadzić schody z zakrętami, żeby nie były za wysokie i niebezpieczne. Lepiej zrobić większą ilość spoczników niż schody ciągnące się monotonnie w nieskończoność.

Warto pomyśleć także o odpowiednim oświetleniu schodów tak, aby ich użytkowanie w nocy nie sprawiało nam problemów.

Zrób samodzielnie schody w ogrodzie
Oceń post