Jeśli w naszym domu, mieszkaniu czy biurze rzadko gości słońce lub jeśli po prostu chcemy ozdobić kwiatami doniczkowymi północną stronę domu – radzimy zainteresować sie hodowlą brunfelsji. Jest to kwiat doniczkowy, który idealnie dopasowuje sie do warunków braku słońca.

Krótka charakterystyka brunfelsji

Brunfelsja to wiecznie zielona roślina doniczkowa. Nie wyrasta do dużych rozmiarów, największe okazy nie przekraczają 40-60 centymetrów. Naturalne środowisko tej rośliny to tereny Ameryki Południowej. Ogromnym atutem brunfelsji są piękne fioletowe kwiatki wyrastające na łodyżkach. Roślina kwitnie dość długo, bo od marca do października. Nie należy jej przesadzać, źle bowiem to znosi, jeśli jednak jest to konieczne można dokonać tego zabiegu.

Roślina na stanowisko cieniste lub półcieniste

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, brunfelsja nie lubi światła i świetnie czuje się w miejscach cienistych lub pół cienistych. Zimą możemy przestawić roślinę w miejsce gdzie będzie miała umiarkowany dostęp do słońca, w porze letniej i wiosennej należy unikać słońca. Optymalna temperatura do 5-18 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura, tym roślina szybciej będzie kwitła.

Jak podlewać brunfelsję?

Omawiana roślina doniczkowa nie potrzebuje zbyt dużej ilości wody. Należy ją podlewać umiarkowanie, ale systematycznie. W okresie wiosny, lata i jesieni starajmy się podlewać brunfelsje dwa razy w tygodniu, zimą zaś wystarczy podlewanie raz na 7 dni. Do podlewania należy używać miękkiej wody. Wodę służącą do podlewania należy przegotować i odstawić do ostygnięcia na mnie więcej dobę.

Jak nawozić i chronić kwiat?

Brunfelsję powinno się nawozić dwa ray w miesiącu. Ten zabieg pielęgnacyjny radzimy jednak wykonywać od marca do końca września, w pozostałe miesiące jest on zbędny. Brunfelsja nie jest odporna na atak mszyc. Żerują one na roślinie zwłaszcza wówczas, gdy powietrze otoczenia jest zbyt suche. Leczenie rośliny może odbywać się przez stosowanie oprysków chemicznych.

Oceń post