Ojczyzną aloesu jest gorąca Afryka. Liście tej rośliny są mięsiste, najczęściej lancetowate, lekko trójkątne, często pokryte kolcami. Oprócz niezwykle dekoracyjnych liści, ozdobą są również kwiaty zebrane w graniaste kwiatostany. Roślina ta kwitnie co roku. W mieszkaniach gatunki tworzące pień dorastają do 2 metrów wysokości. W ciągu całego roku roślina przyrasta 5-10 centymetrów. Gatunki rozetowe osiągają 40 centymetrów. Aloesy zakwitają latem.

Stanowisko idealne dla rośliny

W mieszkaniu najlepszy do uprawy aloesu jest parapet okno południowego. Latem roślinę możemy wynieść po zahartowaniu na werandę lub balkon. Aloes najlepiej czuje się w pełnym słońcu jednak nie może być zbyt długo wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Pielęgnacja i podlewanie aloesu

Wiosną i latem podłoże rośliny utrzymujemy stale umiarkowanie wilgotne. Pamiętajmy jednak, że aloes nie może jednak stać w wodzie. Podlewajmy obficie, ale zadbajmy o to, że między kolejnymi podlewaniami podłoże musi przeschnąć. Zimą podlewamy oszczędnie. Roślina dobrze znosi suche powietrze i nie lubi zraszania. Zakurzone liście wystarczy delikatnie przetrzeć wilgotną i miękką ściereczką.

Najlepsze podłoże

Aloes radzimy sadzić w mieszance ziemi ogrodniczej z dodatkiem piasku, aby podłoże było dobrze przepuszczalne.

Przesadzanie aloesu

Młode rośliny przesadzamy dopiero, gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce (najczęściej raz na 2 lata).

Nawożenie aloesu

Roślinę należy nawozić 2-3 razy w ciągu całego okresu wegetacji, stosując niskie stężenie nawozu.

Rozmnażanie

Aloes można rozmnażać z nasion, sadzonek wierzchołkowych lub z odrostów.

Choroby i szkodniki

Aloes to jedna z roślin, która nie jest atakowana przez szkodniki. Jest bardzo silna i odporna.

Uwagi i ciekawostki

Aloesu lubi rosnąć sam, bez towarzystwa innych roślin. Liście aloesu zawierają sok, który ma szkodliwe działanie na śluzówki, jednak aloes często stosowany jest do produkcji kosmetyków.

Uprawa aloesu
Oceń post