Okazuje się, że za pomocą kolektorów słonecznych można ogrzewać nie tylko wodę do mycia i sprzątania, lecz także wodę w domowych basenach. A jeśli mamy zamontowany odpowiednio duży kolektor, wówczas możemy połączyć jedno i drugie. Solarne ogrzewanie wody możemy zastosować zarówno w basenie na zewnątrz domu, jak i w basenie wewnętrznym.

Ogrzewanie wody w basenie zewnętrznym

Temperatura wody w basenie powinna wynosić 26-27 stopni Celsjusza, dlatego w naszych warunkach klimatycznych nawet latem będziemy musieli podgrzewać tę wodę. Poza tym basen znajdujący się na zewnątrz koniecznie trzeba przykrywać specjalną roletą lub folią termiczną, żeby ograniczyć utratę ciepła z wody poprzez jej parowanie.

Szacuje się, że powierzchnia kolektorów powinna równa co najmniej powierzchni basenu. Oznacza to, że im większy mamy basen, tym wyższe będą koszty ogrzewania w nim wody. I tak np. w przypadku zamontowania zasobnika o pojemności 300 litrów koszt całego układu solarnego wyniesie około 12-19 tysięcy złotych. Tańszym rozwiązaniem może być zamontowanie kolektorów, przez które będzie przepływała przefiltrowana woda z basenu zamiast mieszanki glikolu.

Ogrzewanie wody w basenie wewnętrznym

Basen wewnątrz domu może być użytkowany przez cały rok, dlatego instalacja solarna, która ogrzewa w nim wodę, może także ogrzewać wodę służącą nam do sprzątania i do mycia. Wbrew pozorom nie wymaga to jakiegoś znacznego powiększenia powierzchni kolektorów słonecznych, ale jedynie dodania do całego układu solarnego specjalnego wymiennika, który będzie pełnił tu rolę przekaźnika ciepła wytworzonego przez kolektory do układu wody w basenie. Ze względu na kontakt z wodą chlorowaną, taki wymiennik musi być wykonany ze stali nierdzewnej lub innego materiału odpornego na działanie rdzy. Tak jak w przypadku zwykłych kolektorów, tak i tu całym systemem solarnym kieruje specjalny regulator, który mierzy temperaturę wody basenowej, na wyjściu z kolektorów słonecznych, a także w dolnej części zasobnika. Najpierw podgrzewana jest woda do mycia, a później woda w basenie. Zimą dodatkowo wodę podgrzewa dodatkowy kocioł gazowy.

Pamiętajmy przy tym, że przez powierzchnię wody ucieka najwięcej ciepła, dlatego dobrze by było go przykrywać w tym czasie, kiedy z niego nie korzystamy, np. jakąś roletą.

Koszt kolektorów, które będą ogrzewać wodę w takim basenie sięga 10-20 tysięcy złotych.

Kolektory słoneczne do ogrzewania wody w basenie
Oceń post