Guzmania to roślina uprawiana dla ładnych liści zebranych w dekoracyjną rozetę ora przedziwnej urody kwiatostany. W zależności od gatunki i odmiany gatunki mogą osiągnąć średnicę i wysokość do 50 centymetrów. Pojedyncza rozeta do momentu zakwitnięcia rośnie dwa lub trzy lata, po przekwitnięciu stopniowo zamiera, dając odrosty. Kwitnie od października do lutego, ale guzmania może też kwitnąć latem.

Najlepsze stanowisko dla rośliny

Guzmania musi mieć stanowisko oświetlone, ale latem trzeba ją chronić przed bezpośrednim silnym nasłonecznieniem. Latem odpowiednia jest dla niej temperatura pokojowa, zimą nie niższa niż 15 stopni Celsjusza.

Zastosowanie guzmanii

Najlepsze miejsce dla guzmanii to zamknięte okna kwiatowe albo ciepłe pomieszczenia o wysokiej wilgotności powietrza.

Kilka rad o pielęgnacji

Guzmanię podlewamy umiarkowanie miękką, ciepłą wodą, wodę wlewamy także do rozety. Poziom wody w lejku powinien wynosić około 2,5 centymetra. Zalewanie podłoża sprzyja gniciu korzeni. Guzmania lubi wilgotne powietrze, ale nie należy jej zraszać.

Nawożenie guzmanii

W okresie wzrostu raz na 2-3 miesiące podlewamy roztworem nawozu mineralnego o niskim stężeniu. W okresie kwitnienia nawożenie jest zbyteczna.

Kilka słów o rozmnażaniu

Roślinę rozmnażamy z odrostów tworzących się wokół kwitnącej rośliny i z nasion. Rozmnażanie z nasion jest bardzo trudne i wtedy rośnie otrzymujemy po bardzo długim czasie. Przy pierwszym sposobie rozmnażania młode rośliny sadzimy do niedużych doniczek ponieważ guzmania ma mały system korzeniowy.

Choroby i szkodniki

Guzmania to roślina uważana za bardzo odporną.

Uwagi

Sok guzmanii zawiera substancje drażniące skórę.

Jak uprawiać guzmanię?
Oceń post