Bratek jest rośliną kwitnąca z rodziny fiołkowatych, w sklepach występuje pod nazwą fiołka ogrodowego. Popularnie jednak wszyscy nazywamy je bratkami.  Są to rośliny dwuletnie. Warto wiedzieć, że nasz bratek powstał jako krzyżówka trzeb rodzajów fiołków:  fiołka trójbarwnego (V. tricolor), fiołka żółtego (V. lutea) i fiołka ałtajskiego (V. altaica).

Praktyczne zastosowanie bratka

Kwiaty bratka można suszyć i otrzymywać z nich napar, który ma właściwości lecznicze. Taki specyfik stosuje się min. w leczeniu chorób układu moczowego lub trądziki i chorób skórnych typu wysypki.

Jakie wymagania mają bratki?

Nasiona bratków należy  wysiać na koniec czerwca lub na początku lipca, później pikuje się je do rozsadnika. Wysadza się je na początku września lub w okolicach wiosnę kolejnego roku. Sadzonki tych kwiatów są  mrozoodporne, radzimy jednak mimo to okryć je na zimę gałązkami iglaków.

Bratki nie mają specjalnych wymagań co do jakości gleby. Lubią jednak miejsca mocno nasłonecznione. Kwitną dość długo – od kwietnia do czerwca. Po przekwitnięciu nie zapominajmy o tym, aby je usunąć.

Polecane odmiany bratków

  • bratek Rokoko
  • bratek wielokwiatowy niebieski
  • bratek wielokwiatowy żółty
Oceń post