Poddasze dla wielu osób to specyficzny klimat, dlatego chętnie wybieramy projekty, w których jest ono zaplanowane. Jednak zanim kupimy projekt, warto sprawdzić czy bez problemów będziemy mogli z niego korzystać. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Poddasze użytkowe – najważniejsze informacje o aranżacji

Zazwyczaj poddasze dachowe jest miejscem usytuowania sypialni. Stanowi strefę wyłącznie prywatną, co zdecydowanie sprzyja spokojnemu wypoczynkowi. Przy czym parter to strefa dzienna, gdzie spędzamy czas i podejmujemy gości.

Wysokość i wielkość pokoi możemy zaplanować dzięki wglądowi w dokumenty projektowe, dokładnie- przekroju budynku i rzutu technicznego, które są dostępne w pracowni projektującej dom lub  biurze pośredniczącym w sprzedaży projektu. Ta informacja pokaże nam, która i jak duża część pokoju nadaje się do użytku a mianowicie, gdzie swobodnie możemy przyjąć wyprostowaną pozycję i ustawić wyższe meble. Warto też zwrócić uwagę przy oglądaniu rzutu technicznego, czy przekroju, w którym miejscu wypada wysokość gdzie można wygodnie usiąść, a także bez uderzenia głową o skos można by było się pochylić do niżej położonych szafek.

Rodzaje okien

Spotykane są trzy rodzaje okien – w ścianach szczytowych, w połaciach dachu lub w lukarnach. Okna w ścianach szczytowych znajdują się w domach o dwuspadowym dachu. Miewają różne kształty i jednocześnie doskonale doświetlają pomieszczenia. Lukarny dają najmniej światła, jednak zależy to od ich wielkości i szerokości. Okna dachowe natomiast również dają dużo światła co sprawia, że wnętrze naszego poddasza staje się bardziej oświetlone. Zależy to jednak od odpowiedniego położenia okna. Położone zbyt nisko dają znacznie mniej światła, natomiast zbyt wysoko położone, uniemożliwią wyglądanie. Powinniśmy pamiętać, że długość okna musi być dostosowana do kąta nachylenia połaci.

Skosy

Najtrudniej sobie wyobrazić skosy jak będą wyglądały w pomieszczeniach. Kształt dachu może dużo nam o nich powiedzieć. W przypadku dachu dwuspadowego układ skosów jest prosty. Z dachami wielospadowymi jest inaczej, gdzie skosy mogą tworzyć nieregularną kombinację. Niestety,  skomplikowane kształty sufitu sprawiają trudności w wykończeniu. Możemy temu zaradzić upraszczając powierzchnię wyrównując je płytami gipsowymi, czy kartonowymi zgodnie z głównymi płaszczyznami, jednocześnie zabudowując niepotrzebne zakamarki. Wprowadzi to do przyszłych pokoi harmonię, porządek i ład.

Autor: Janina Dąbrowska

Oceń post